Laboratorium #3: „Przyjaźń buduje politykę”

Zapraszamy na 3 spotkanie z serii Laboratorium Myśli: „Przyjaźń buduje politykę”

Seminarium ma charakter otwarty! Zapraszamy każdą i każdego, niezależnie od poziomu wiedzy w temacie. Podczas najbliższego spotkania rozprawić się z tekstem pomoże nam Mikołaj Ratajczak (IFiS PAN, Praktyka Teoretyczna).

„Przyjaciele nie współ-dzielą niczego (rodu, prawa, miejsca, gustu): są sobie współ-udzieleni w doświadczeniu przyjaźni”.

Zapraszamy na spotkanie otwarte wokół jednego z esejów wydanych przez Bractwo Trojka w serii Tikn. Najbliższa rozmowa w cyklu „Laboratorium Myśli” dotyczyć będzie małej broszurki autorstwa Giorgio Agambena pt. „Przyjaciel”.

Swój krótki tekst włoski filozof zaczyna od stwierdzenia, iż „filozofia nie byłaby właściwe możliwa” bez przyjaźni (filia). Z kolei filozofia Agambena nie byłaby możliwa bez zbadania filozoficznych korzeni pojęć. Agamben rekonstruuje istotę przyjaźni w oparciu o dwa fragmenty autorstwa Arystotelesa: sybyllińskie motto mu przypisywane („O, przyjaciele, nie ma przyjaciół” lub w później zmodyfikowanej wersji „kto ma wielu przyjaciół, ten nie ma przyjaciół”) oraz fragmenty Etyki Nikomachejskiej (1170a 28 – 1171b 35). Na podstawie tych niewielkich próbek Agambenowi udaje się przedstawić zakorzenioną w ontologii przyjaźń jako podstawę polityki. Przyjaźń staje się współ-udziałem w odczuwaniu bycia. „Przyjaźń to współudział poprzedzający wszelki podział, ponieważ do rozdania ma sam fakt istnienia, życie samo. I to właśnie rozdawanie pozbawione swego przedmiotu, owo pierwotne współ-poczucie buduje politykę”.

Podczas spotkania wspólnie przeczytamy fragmenty broszury, zrekonstruujemy argumenty postawione w tekście Agambena oraz zastanowimy się nad implikacjami jego wywodu. Czy dziś da się budować inną politykę od tej znanej z parlamentarnych debat oraz ekranów telewizyjnych, budować politykę na podstawie przyjaźni, a nie podziału? Jak praktycznie stosować przyjaźń jako współ-udział w życiu? Czym różni się polityczna przyjaźń w interpretacji Agambena od innych? Towarzystwo czy przyjaźń – co dzisiaj konstytuuje związki polityczne? Jak koncepcje Edwarda Abramowskiego zawarte w „Związkach przyjaźni” mają się do tez Agambena?

Podczas spotkania będzie można nabyć resztę broszur z serii Tikn w cenie 5zł.

Linki:
1. Giorgio Agamben, The Friendship, (tekst broszury w języku angielskim): https://web.archive.org/web/20120106064301/http://sydney.edu.au/contretemps/5december2004/agamben.pdf
2. Arystoteles, Etyka Nikomachejska (szczególnie 1170a 28 – 1171b 35): http://www.jaroslawsobkowiak.pl/wp-content/uploads/2013/10/Etyka-nikomachejska.pdf
3. Edward Abramowski, Związki Przyjaźni (polecamy również inne teksty Abramowskiego zebrane w Braterstwo, solidarność, współdziałanie): http://machinamysli.org/sh-html/

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 16 kwietnia o 18.00 w Massolit Books&Cafe (ul. Felicjanek 4).
Do zobaczenia!

Wydarzenie w serwisie Facebook: https://www.facebook.com/events/2105924516346979/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s