Nowy inwestor Zakonników, ostatni lokatorzy i tak trafią na bruk

Doprowadzili do eksmisji blisko 300 własnych parafian – Zakonnicy z Kazimierza, wypowiedzieli umowę dzierżawy kamienic przy ulicach Józefa i Bożego Ciała. Powód, firma na czas nie przekształciła budynków w luksusowy hotel i centrum konferencyjne…

Przypomnijmy. Problemy mieszkańców kamienic przy ulicy Józefa 9 i 11 oraz Bożego Ciała 24, zaczęły się w 2011. Właściciel budynków Zakon Kanoników Regularnych Laterańskich wydzierżawił je wtedy firmie De Silva. Mimo protestów, około 300 mieszkańców zmuszono do wyprowadzki, a z lokali użytkowych zniknęły artystyczne pracownie i galerie. Z grona dawnych lokatorów w kamienicach pozostało do dziś raptem kilkanaście osób. O sprawie pisaliśmy m.in. tu, tu i tu.

Ksiądz biznesmen

Biznesową działalność Zakonu rozpoczął przeor ks. Dariusz Kaczyński CRL. W 2011 roku, oprócz kamienic wydzierżawił on firmie De Silva budynki dawnej zajezdni tramwajowej. W jej hali powstała gigantyczna knajpa.

Ks. Kaczyńskim został przeniesiony do parafii w Drezdenku (woj. Lubuskie). Tam, jako nowy proboszcz, zdecydował o sprzedaniu działki leżącej w sercu Puszczy Noteckiej (Stare Bielice), firmie planującej budowę zakładu gazyfikacji odpadów. Do Starych Bielic miały trafiać niebezpieczne odpady z całej Europy. Tym razem protesty lokalnej społeczność okazały się skuteczne. Spalarnia nie powstanie.

Nowy dzierżawca, stare plany

O wypowiedzeniu umowy dzierżawy doniosła w piątek Gazeta Wyborcza. We wrześniu do ostatnich lokatorów i osób prowadzących lokale usługowe po czynsz zgłosił się nowy dzierżawca, spółka ITAC Nieruchomości. – W pierwszej chwili pojawiła się nadzieja, że Zakon zmienił zdanie i pozwoli nam tu nadal mieszkać – mówi jedna z lokatorek, która prosi o niepodawanie jej nazwiska.

Jak donosi Wyborcza umowa między Zakonem i De Silvą została wypowiedziana, bo firma nie wywiązała się z jej warunków – twierdzi mec. Łukasz Słota. Pomysł stworzenia luksusowego hotelu pozostaje aktualny, a lokatorzy mają zostać „wyprowadzeni”. Spółka ITAC Nieruchomości wydzierżawiła też wszystkie inne obiekty po De Silvie – w tym Starą Zajezdnię.

Miasto dla turystów

Od listopada 2014 roku trwały prace nad miejscowym planem zagospodarowania „Kazimierz”. Jego główne założenia dotyczą ochrony walorów historycznych, zachowanie układu urbanistycznego Kazimierza i najcenniejszych elementów kulturowych. Nie ma w nim mowy o ochronie około 11 tysięcy osób, które nadal zamieszkują na jego obszarze.

Historie eksmitowanych lokatorów i lokatorek nie pasują do wizerunku turystycznej dzielnicy. W film „Klasztorni lokatorzy” mieszkańcy i mieszkanki kamienic przy ul. Józefa i Bożego Ciała opowiedzieli o tym jak potraktował ich Zakon.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s