Palestyna – zapomniany opór

Palestyński opór wobec izraelskiej okupacji i systemu apartheidu trwa ponad sto lat, ale obecnie jest kojarzony praktycznie tylko z walką zbrojną i terroryzmem. Nierzadko jest też etykietowany jako „antysemicki”. Jest to niewątpliwie jeden z sukcesów izraelskiej propagandy, której udało się sprowadzić zróżnicowany, działający na wielu polach i w różnych formach organizacyjnych ruch społeczny do tej jego części, która jest motywowana religijnie i stosuje walkę zbrojną do osiągnięcia założonych celów. Takie spojrzenie marginalizuje cały szereg inicjatyw, które co najmniej od lat 90. XX wieku konfrontują się z izraelską machiną opresji na wszystkich możliwych polach: od walki o pamięć historyczną, przez opór przeciwko Murowi Apartheidu, wyburzeniom palestyńskich domów i masowym aresztowaniom, aż po budowanie globalnego ruchu solidarnościowego inspirowanego walką z apartheidem w RPA. W walce tej biorą udział organizacje pozarządowe, związki zawodowe i grupy nieformalne, a często spotykają się w nich Żydzi i Żydówki z Palestyńczykami i Palestynkami.
Podczas spotkania zaprezentowana zostanie historia syjonistycznej kolonizacji Palestyny, główne elementy systemu apartheidu w Izraelu / na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych oraz przedstawione zostaną oddolne, społeczne inicjatywy walczące z okupacją, kolonizacją i praktykami apartheidu.
Punktem wyjścia do dyskusji będzie film „Nawet jeśli moja ziemia płonie” Drora Dayana z 2016 roku, który opowiada historię walki mieszkańców i mieszkanek wioski Nabi Saleh na Zachodnim Brzegu, którzy i które stawiają opór grabieży ziemi pod rozwój nielegalnego osiedla Halamish.

Prezentacja po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem:
Jakuba Grzegorczyka (OZZ Inicjatywa Pracownicza / portal Palestyna24.pl)
Omara Farisa (Pozarządowe Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Palestyńczyków w Polsce)

Informacje o filmie:
Nawet jeśli moja ziemia płonie / Even though my land is burning / حتى لو أرضي تحتر /גם אם אדמתי בוערת
| reż. Dror Dayan | Niemcy, 2016 | 77 min.
Język: angielski, arabski, hebrajski | Napisy: polskie
Historia izraelskiej okupacji Zachodniego Brzegu opowiedziana na przykładzie wioski Nabi Saleh, której mieszkańcy – wspólnie z izraelskimi aktywistami – od 2009 r. co piątek demonstrują przeciwko grabieży ziemi pod rozwój nielegalnego izraelskiego osiedla Halamish. Film koncentruje się na pokojowych formach oporu i akcji bezpośredniej przeciwko izraelskiej okupacji i kolonizacji Zachodniego Brzegu.

Spotkanie odbędzie w czwartek, 14 grudnia 2017 roku, o 18.30 w Klubie Re (ul. Św. Krzyża 4).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s