Czym był ZSRR? Teoria państwowego kapitalizmu.

Guy Debord napisał kiedyś: „Rozważanie o historii jest nieodłącznie rozważaniem na temat władzy”.

Problem Związku Radzieckiego był kluczowy zarówno dla praktycznych, jak i teoretycznych postaw rewolucyjnej lewicy przez większość XX wieku. W zależności od tego, czy ktoś uważał, że rewolucja październikowa upadła w 1917, 1918, 1921, 1928, 1936 czy 1956 mogliśmy poznać jego stanowisko polityczne w innych kwestiach. Ocena ZSRR nie tylko determinowała stosunek względem niego samego, ale także różne rozumienie rewolucji, procesu transformacji, kapitalizmu oraz komunizmu. Problem ten nie przestał być aktualny wraz z jego upadkiem. ZSRR wciąż jest dla wielu osób punktem odniesienia wobec tego, jak wygląda socjalizm w praktyce i czym się charakteryzuje. Partie opozycyjne zostają okrzyknięte komunistycznymi przez swych przeciwników u władzy. Te odwzajemniają się piętnującym zarzutem komunizmu zarówno bardziej postępowym przedstawicielom opozycji, jak i swoim reakcyjnym przeciwnikom. Widmo Związku Radzieckiego wciąż ciąży nad lewicą. Jest on traktowany jako kij do okładania ruchów emancypacyjnych, nawet jeśli te dystansują się od jego dziedzictwa. Zwłaszcza w Polsce socjalizm i zorganizowana walka klasowa są traktowane jak relikty słusznie minionych czasów. Dzieje się tak w dużej mierze przez utożsamienie socjalizmu z interwencją państwa w gospodarkę oraz imperialną geopolityką. A bierze się to właśnie z postrzegania ZSRR i jego satelit, bądź naśladowców, jako przykładów tego systemu.
ZSRR końcowy 4
Aby przekształcić społeczeństwo nie tylko musimy je zrozumieć, ale także musimy zrozumieć, dlaczego przeszłe próby dokonania tego poniosły porażkę. W opozycji do dominujących poglądów ZSRR nie jest przykładem socjalizmu, lecz kapitalizmu państwowego.

W stulecie rewolucji październikowej mając w pamięci słowa Deborda pragniemy przedstawić alternatywne spojrzenie wobec tych dominujących w debacie publicznej na rewolucję październikową i jej dziecko – Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Federacja Anarchistyczna sekcja Kraków serdecznie zaprasza do udziału w spotkaniu i towarzyszącej mu dyskusji które odbędzie się 23 listopada o godz. 18:00Massolit Books & Cafe (ul. Felicjanek 4).

Link do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/2020574804839873/

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s