Spotkanie otwarte: Czy demokracja przechodzi kryzys?

Przemiany jakie zaszły w polskim społeczeństwie w ciągu ostatnich kilku lat, a które pozwoliły wygrać wybory partii Jarosława Kaczyńskiego, wpisują się w ogół europejskich tendencji. Budzące kiedyś słuszny niepokój hasło „Europa skręca na prawo” brzmi już jednak niczym slogan reklamowy parówek drobiowych, a „suweren”, „radykalna opozycja” i „zewnętrzne siły”, odmieniane codziennie i przez każdy przypadek, kłują w oczy, uszy i brzuch i przyprawiają o mdłości.

W chaosie sejmowych kłótni, wobec rzeczywistości kształtowanej przez kolejne reformy pisane na kolanie oraz całkowitego lekceważenia milionów podpisów i tysięcy protestujących na ulicach – zachwyca jedynie zgodność w diagnozie stawianej przez polityków, media i wszystkie strony toczących się sporów: przyczyną obecnego stanu rzeczy jest kryzys polskiej i europejskiej demokracji. Co jednak stanie się, gdy podważymy to twierdzenie?

W czasie czwartkowego spotkania pragniemy przedstawić alternatywę dla tej najbardziej powszechnej interpretacji wydarzeń z ostatnich lat, a przez to znaleźć odpowiedź również na szereg kolejnych pytań:

  • Czym różni się demokracja parlamentarna od demokracji bezpośredniej?
  • Czym jest demokracja uczestnicząca?
  • Czy istnieją naukowe podstawy przyjmowanej przez anarchistów i anarchistki perspektywy obecnego konfliktu?
  • Jak wygląda alternatywa ruchu anarchistycznego dla kryzysu i reformy systemu sądownictwa w Polsce?
  • Czy dotychczas wypracowany język i narzędzia opisu są wystarczające dla interpretacji przemian społecznych w XXI wieku?

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu i dyskusji, która odbędzie się 26 października (czwartek) o godzinie 18.00 w Massolit Books&Cafe (ul. Felicjanek 4).

Wydarzenie w serwisie Facebook.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s