Kraków dla młodych, genialnych, niosących but w butonierce.

Pierwsze dni w nowym mieście, takim jak Kraków, bywają kłopotliwe. A to niebo (przez nieomal całoroczny smog) wisi nad głową jakoś niżej, a to komunikacja miejska wytyczona jest w zupełnie niespodziewany sposób, a to kluczenie uliczkami między samochodami, ogródkami kawiarnianymi i tłumem innych przechodniów przyprawia o zawrót głowy.
Odnalezienie się w zupełnie nowej roli życiowej – studentki, studenta, choć skądinąd przyjemne początkowo może wydawać się dużym wyzwaniem. Studia to okazja do zawarcia nowych znajomości, samodzielnego zgłębiania wiedzy i wypracowania własnej perspektywy i poglądów na tematy, które dotychczas były pomijane.
Z myślą o tych, których świat wywija właśnie koziołka autorka przygotowała poniższy mini-przewodnik dla wschodzących burzycieli i burzycielek. O wiele przyjemniej byłoby jej móc powiedzieć o istnieniu ulicy św. Tomasza Morusa niż Akwinaty, dlatego poza wskazaniem miejsc, gdzie warto bywać, pozwoliła sobie na wyszczególnienie inicjatyw, w które warto się zaangażować (a nuż w przyszłości Plac Wszystkich Świętych stanie się po prostu Placem Wszystkich!).

Co robić?

Autonomiczna Akcja Studencka

To rodząca się ponaduczelniana organizacja studencka. Novum na krakowskim „rynku” organizacji studenckich, niezależna od samorządu, decyzji rektorów, pozbawiona sentymentu do sztucznie nakręcanej niechęci międzyuczelnianej w rodzaju „świętej wojny między UJ a AGH”. Szansa na wypracowanie ogólnostudenckich postulatów i odnowę ruchu studenckiego.

Wizytówka w serwisie Facebook

Drużyna piłki nożnej Anarchokomuna

Anarchokomuna to drużyna o poglądach wolnościowych, antypaństwowych antyfaszystowskich. Uznaje zasady wolności, braterstwa i pomocy wzajemnej. Dla osób grających w Anarchokomunie nie ma znaczenia kraj pochodzenia, wiek czy przynależność religijna zawodnika. Nie ma w niej z kolei miejsca dla tendencji kapitalistycznych, ksenofobicznych, homofobicznych i seksistowskich.
Struktura drużyny jest prosta: wszyscy są równi, wszyscy są różni. Do drużyny każdy stara się wnieść do drużyny tyle energii, na ile pozwala mu czas i możliwości.

Anarchokomuna gra w Podgórskiej E-klasie, oddolnej inicjatywie pasjonatek i pasjonatów piłki nożnej.

Wizytówka w serwisie Facebook
Blog

Food not Bombs Kraków

Wspólne gotowanie i rozdawka jedzenia dla bezdomnych. W sezonie jesienno-zimowym* w każdą niedzielę około 15.00 w pobliżu przejścia podziemnego przy Dworcu Głównym. Robią to od 2002 roku i robią to dobrze.
Działania mają na celu zwrócenie uwagi na światowy problem jakim jest zły sposób dytrybucji żywności. Podczas gdy rządy wydają ogromne sumy pieniędzy na zbrojenia, miliony ludzi cierpią z powodu ubóstwa i braku dostępu do pożywienia. Aktywiści ruchu starają się uświadomić społeczeństwo, że konflikty zbrojne są jedną z głównych przyczyn biedy i głodu. Dbając o to, by wydawane posiłki były bezmięsne starają się też promować wegetariański styl życia.

*W tym roku start planowany jest pod koniec października.

Wizytówka w serwisie Facebook

Inicjatywa Pracownicza Kraków

Planujesz pogodzić studia i pracę? Pewnie w jednej z krakowskich knajp, gdzie pracując na czarno za 8zł/h będziesz liczyć na napiwki? Nie musi tak być. Już dziś zainteresuj się związkiem zawodowym.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza, jest organizacją dobrowolną, gdzie los członka związku zależy od zaangażowania innych i odwrotnie. IP systematycznie rozwija struktury oraz podejmuje działania na rzecz budowy silnego, niezależnego ruchu pracowniczego. Celem jest przezwyciężenie dominacji szefów i właścicieli nad pracownikami oraz kształtowanie równego i sprawiedliwego miejsca pracy i społeczeństwa.

Uwaga! W związku zawodowym mogą być zarówno pracownicy bez umów, na umowach śmieciowych, na etatach jak i osoby pozostające bez zatrudnienia.

Wizytówka w serwisie Facebook
Blog

Krakowska masa krytyczna jedzie dalej

Rowerzyści i rowerzystki skupieni w nieformalnym ruchu na rzecz zwrócenia uwagi na ignorowanie osób na rowerach jako uczestników i uczestniczek ruchu drogowego, rozbudowy infrastruktury rowerowej w Krakowie. Dlaczego jedzie dalej? Bo mimo zmian w zakresie polityki rowerowej miasta wciąż są one zbyt skromne.

Wizytówka w serwisie Facebook
Strona internetowa

Stowarzyszenie Krakowska Grupa Inicjatywna Obrony Praw Lokatorów

Herosi i heroiny walki o podstawowe prawo człowieka jakim jest prawo do mieszkania. Kiedy oczy mediów i opinii publicznej zwrócone są na aferę reprywatyzacyjną w Warszawie Stowarzyszenie Lokatorów podnosi kwestię reprywatyzacji po krakowsku. Trwają w walce przeciwko eksmisjom, podwyżkom czynszu, czyścicielom kamienic i developerom, nieugięcie i solidarnie stoją na stanowisku, że mieszkanie jest prawem a nie towarem.

Strona internetowa

Witajcie w Krakowie // Welcome to Krakow

Kryzys migarcyjny to nie bajka dla niegrzecznych dzieci, to rzeczywistość. Inicjatywa „Witajcie w Krakowie” powstała jako oddolne i nieformalne zrzeszenie mieszkanek i mieszkańców Krakowa, którzy z chęcią wesprą uchodźców szukających nowego domu w naszym mieście. Witajcie w Krakowie prowadzi działania informacyjne i edukacyjne, choć przede wszystkim szczególnie ważna dla inicjatywy jest bezpośrednia pomoc osobom, które uciekając przed wojnami, biedą, poniżeniem i strachem trafiają do naszego miasta, kraju i Europy w ogóle.

Wizytówka w serwisie Facebook
Blog

Federacja Anarchistyczna sekcja Kraków

Jesteśmy polityczną grupą osób, które chcą decydować o swoim własnym życiu. Działamy na rzecz wolności, równości i pomocy wzajemnej, naszym celem jest społeczeństwo zorganizowane tak, by głos każdej i każdego liczył się w sprawach, które dotyczą jego życia, pracy, środowiska i przyszłości.

Zabieramy głos w sprawach globalnych, działamy, pomagamy i walczymy o dobra wspólne i ich poszerzanie. Jesteśmy w radzie ds. Budżetu Obywatelskiego Krakowa, angażujemy się w ruchy lokatorskie i antygentryfikacyjne, pracujemy u podstaw organizując spotkania dyskusyjne, autorskie i projekcje filmowe, kolportujemy i tworzymy materiały, odpowiadamy na bieżące sprawy w Polsce i na świecie poprzez organizację akcji bezpośrednich, happeningów i demonstracji. Finansujemy się sami, organizujemy się oddolnie.
Spotkaj się z nami, w trakcie jednego z nadchodzących wydarzeń:

05.10. „Antyfaszyści” – pokaz specjalny filmu
Kino Paradox, ul. Krupnicza 38; 19:15

Pokaz filmu połączony z wideokonferencją ze jednym z reżyserów – Emilem Ramosem.

14.10 „O sporcie bez komercji” – spotkanie dyskusyjne
Roadside ArtCafe, ul. Mostowa 1; 16:00

W dyskusji udział wezmą Jacek Drozda (autor m.in. Postfutbol. Antropologia piłki nożnej), przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Demokracji w Sporcie (zajęcia sztuk walki dla uchodźców, AKS Zły), Jakub Rudnicki (historyk, pasjonat kolarstwa i muay thai).

26.10 „Czy demokracja przechodzi kryzys?” – spotkanie otwarte
Massolit Books&Cafe, ul. Felicjanek 4; 18:00

Gdy kolejne rządy przeprowadzają iluzoryczne reformy instytucji społecznych celowo milczy się na temat rozwiązań oddolnych. To spotkanie będzie im poświęcone.

09.11. „Mój anarchizm” – spotkanie autorskie z Tymoteuszem Onyszkiewiczem
Massolit Books&Cafe, ul. Felicjanek 4; 18:00

Książka „Mój anarchizm” ukazała się pod patronatem Federacji Anarchistycznej sekcja Kraków. Jest manifestem anarchizmu humanistycznego.

18.11 „Czy Kurdyjki potrzebują państwa?” – projekcja filmu i spotkanie dyskusyjne
Klub Re, ul. Św. Krzyża 4 ; 16:00
Projekcja filmu „Roza. Kraj dwóch rzek” połączony z dyskusją wokół książki „Droga w nieznane Kurdyjki walczące z tak zwanym Państwem Islamskim.”. W spotkaniu udział wezmą: Rafał Rudnicki (kurdystan.info), dr hab. Beata Kowalska (Instytut Socjologii UJ), Wojciech Goslar (Fundacja Historii Społecznej).

Nasza wizytówka w serwisie Facebook
Nasz blog

Gdzie bywać?

Księgarnia i Kawiarnia Podróżnicza BO-NO-BO
Mały Rynek 4

Na mapie Krakowa istnieje od ponad trzech lat – na półkach znajdziecie przewodniki po najdziwniejszych miejscach kuli ziemskiej oraz ciekawe reportaże globtroterów. W kawiarni można spróbować egzotycznych gatunków kawy i herbaty oraz regionalnych piw z Polski i nie tylko. Jest też oczywiście i znakomite chilijskie wino. Warto wpaść tam poprostu aby poczuć klimat tego miejsca lub na jedno z licznych spotkań, w repertuarze znajdziecie slajdowiska, wieczory poetyckie, spotkania autorskie, projekcje filmowe.

Wizytówka w serwisie Facebook
Strona internetowa

Massolit Books&Cafe 
ul. Felicjanek 4

To chyba nasze ulubione miejsca na mapie Krakowa. Massolit to anglojęzyczna księgarnia niezależna, znajduje się kilka kroków od centrum starego miasta. W księgozbiorze jest łącznie ponad 20 000 tytułów, znajdziesz tu zarówno nowości wydawnicze jak i książki używane. Zwróć uwagę na działy filozofia, literatura współczesna, klasyki i feministyczną. Uwaga, do księgarni można wybrać się z dziećmi, czeka na nie specjalnie przygotowany kącik.

Wizytówka w serwisie Facebook
Strona internetowa

Warsztat
ul. Zabłocie 9a/9b

Warsztat to niezależne centrum kulturalno-społeczne zarządzane w oddolny sposób. Jego głównym obszarem działań jest krzewienie kultury niezależnej oraz wspieranie społecznego zaangażowania. Zaangażowane w tworzenie go osoby chcą stworzyć alternatywę dla osób zmęczonych zinstytucjonalizowanymi ośrodkami kultury oraz miejscami, których głównym celem działania jest zarabianie pieniędzy.

Wizytówka w serwisie Facebook

Informacje zebrała i opracowała Magda.
Teksty zawarte w dziale publicystyka przedstawiają poglądy poszczególnych działaczy i działeczek. Nie przedstawiają oficjalnych stanowisk Federacji Anarchistycznej sekcja Kraków.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s