Relacja z blokady eksmisji 13.07

Dnia 13.07.2017r. doszło do eksmisji na bruk niepełnosprawnej kobiety oraz jej męża. Oboje mają ponad 70 lat.

Eksmisja była przewidziana na godzinę 10.00. Wcześniej grupa, złożona z uczestników Federacji Anarchistycznej, Stowarzyszenia Lokatorów oraz innych osób, które zareagowały na wysłaną o poranku wiadomość z prośbą o wsparcie w blokadzie, zabarykadowała wejście na teren posesji.

Po godzinie 10 komornik przystąpił do czynności eksmisyjnych. W towarzystwie dwóch policjantów i pracowników firmy transportowej „Markiz” oraz sprowadzonego ślusarza nie dali jednak rady sforsować zastawionej kubłami na śmieci furtki. Podjęli więc próbę przedostania się górą przez tylną bramę, a w końcu zwyczajnie rozwalili zasuwę. Przebywające na podwórku wycofały się do kamienicy i zastawiły drzwi.

Osoba podająca się za dziennikarza próbowała wówczas namówić synową eksmitowanej pani, aby „wyszła na zewnątrz i porozmawiała”, ta jednak odpowiedziała, że nie zamierza schodzić, czeka na prawnika, a sprawa o przyznanie lokalu jest w toku.

W asyście policji ślusarz oraz pracownicy firmy przewozowej, przy pomocy łomu i 2 siekier, próbowali rozbić drzwi. Z budynku sypał się tynk, a mężczyźni uderzając narzędziami, nie zwracali najmniejszej uwagi na krzyki znajdujących się wewnątrz osób, które gołymi rękoma próbowały te drzwi utrzymać.

W wyniku niepowodzenia, policja wezwała posiłki. Nadjechały 3 duże policyjne wozy, a na miejsce stawiło się według relacji świadka znajdującego się wówczas poza kamienicą, ponad 20 umundurowanych policjantów. Wezwano również wóz strażacki, aby dostać się do balkonu mieszkania eksmitowanych państwa.

Będąca w podeszłym wieku mieszanka kamienicy zasłabła nie wytrzymując stresu związanego z brutalną eksmisją. Nie zważając na stan kobiety, komornik kontynuował procedurę eksmisyjną. Wezwano do niej karetkę pogotowia, a przepuszczenie sanitariuszy wiązało się z koniecznością zwolnienia drzwi. Osoby blokujące eksmisję obawiały się wówczas zarówno brutalności policji jak i pracowników z siekierami i łomem, część z nich próbowała opuścić budynek przez piwnicę. Wylegitymowano wszystkich uczestników blokady, a 3 osoby zostały zatrzymane. Po przewiezieniu ich na podgórski komisariat, spisano ich dokumenty i wypuszczono.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s