„Walka klasowa, nie narodowa!”. Przemówienie z demonstracji pierwszomajowej we Wrocławiu

Poniżej publikujemy przemówienie, które wygłosiła działaczka naszej sekcji podczas demonstracji pierwszomajowej we Wrocławiu. Więcej informacji na temat tego wydarzenia znajdziecie [tutaj].

Witamy Szanownych Jaśnie Państwa Pracodawców na naszym dorocznym Targu Niewolników! Jak nasza demonstracja długa i szeroka – proszę wybierać do woli! Z sondaży wiemy jednak, że 40% z państwa zastanawia się nad zatrudnieniem (czy powinnam powiedzieć wzięciem na służbę?) obywateli Ukrainy. Otóż, to doskonały wybór! Ukrainiec nie wymaga wiele – tu mankament: trochę brudzi, trochę śmierdzi, ale to przecież jedynie gorzka pigułka w porannej kawie, którą przełkną państwo przy wszelkich zaletach Ukraińca. Robi taki za oracza, pług i woła jednocześnie, nie wymaga wiele, zgodzi się praktycznie na każde warunki i każdą stawkę. Co więcej, w podobnych cenach sprzedajemy Białorusinów i Mołdawian!

To wszystko to tylko najdelikatniejsze, najmniej wulgarne wypowiedzi jakie można znaleźć na forach internetowych dla pracodawców. Ukraińcy to dziś najliczniejsza grupa wśród cudzoziemców pracujących w Polsce – w 2016 roku do urzędów pracy wpłynęło 1,26 mln oświadczeń o zamiarze zatrudnienia obywateli Ukrainy. Pracują oni w dużo gorszych warunkach, za dużo niższe stawki niż Polacy. Często są oszukiwani, wykorzystuje się ich nieznajomość języka, okradani są nie tylko przez pracodawców, ale również przez agencje pośrednictwa pracy, które potrafią odbierać ponad połowę miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez zatrudniające Ukraińców firmy.

Święto 1 maja to nie tylko święto wywalczonych praw, to rocznica tragedii, do której doszło w 1886 roku w Chicago. Robotnicy, wypchnięci na ulicę przez skrajną biedę i głód, ginęli od policyjnych kul. Byli to przede wszystkim imigranci z Niemiec i innych krajów Europy – podobnie jak Ukraińcy we współczesnej Polsce, znajdowali się w najgorszej sytuacji, często przebywając w kraju nielegalnie, nie posiadając praktycznie żadnych praw. To właśnie oni zbuntowali się jako pierwsi. Miasto nigdy nie widziało tak wielkich demonstracji.

Dzisiaj coraz częściej słyszy się jednak, niestety również na „lewicy”, że pracownicy zza granicy psują rynek pracy, zaniżają stawki, niweczą osiągnięcia związków zawodowych. Tym bardziej, jak nigdy dotąd, potrzeba nam solidarności i jedności klasy pracującej. Musimy twardo przeciwstawić się kłamstwom budowanych na uprzedzeniach. Tylko działając wspólnie wywalczymy to, czego chcemy.

Jedna myśl w temacie “„Walka klasowa, nie narodowa!”. Przemówienie z demonstracji pierwszomajowej we Wrocławiu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s