NIE dla Ordo Iuris na Uniwersytecie Jagiellońskim!

NIE dla Ordo Iuris na Uniwersytecie Jagiellońskim


Jako mieszkanki i mieszkańcy Krakowa, studenci i studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz innych uczelni, nie zgadzamy się na jakąkolwiek współpracę krakowskiej wszechnicy z Ordo Iuris. Protestujemy przeciwko zorganizowaniu w murach UJ spotkania z Rebeccą Kiessling, działaczką anti-choice; spotkanie to zainicjował Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris i Koło Naukowe Prawa Kanonicznego TBSP UJ.

Zaledwie tydzień po Ogólnoświatowym Strajku Kobiet 8 marca, podczas którego dziesiątki tysięcy kobiet w Polsce i miliony na całym świecie wystąpiło o uznanie swoich praw — praw człowieka, wolności decydowania o sobie i o swoim ciele — fundamentaliści knują pokątnie i szykują reakcję. Nie zgadzamy się, by w murach uczelni sankcjonowano szarlatanerię i fundamentalizm, nie zgadzamy się na szarganie idei Uniwersytetu.

Co więcej, uważamy, że współpraca instytucji publicznej z taką organizacją jak Ordo Iuris urąga standardom oraz opinii tej instytucji. To wykorzystywanie autorytetu uniwersytetu do uwiarygodnienia promowanych przez tę organizację idei, które rozmijają się z doniesieniami naukowymi. Przypomnijmy ich dorobek:

— Projekt ustawy całkowitego zakazu aborcji, przeciwko któremu społeczne niezadowolenie skatalizowało się w #czarnyprotest.
— Wytoczenie procesu i doprowadzenia do skazania na trzy miesiące pozbawienia wolności działacza społecznego i lokatorskiego Piotra Ikonowicza za nazwanie Bogdana Chazana „człowiekiem bez sumienia” i „zwyrodnialcem”.
— Krzysztofowi Wąsowskiemu, jednemu z członków Ordo Iuris, prokuratura postawiła zarzuty w związku z działalnością w Komisji Majątkowej, która zajmowała się zwrotem nieruchomości zabranych związkom wyznaniowym przez władze PRL.

A to tylko niektóre z wielu szkodliwych społecznie działań.

Zachęcamy wszystkie i wszystkich do współpracy przy zablokowaniu pojawienia się OI na Uniwersytecie poprzez:
— Wzięcie udziału w wydarzeniu.
— Podpisanie listu protestacyjnego w tej sprawie do władz instytutu oraz Rektora UJ
https://www.petycjeonline.com/nie_dla_ordo_iuris_na_uniwersytecie_jagielloskim
— Wejście w skład koalicji kół studenckich oraz organizacji pozapartyjnych przeciwko rzeczonemu wykładowi.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s