Debata: „Społeczeństwo bez mięsa – fantazja czy konieczność?”

Federacja Anarchistyczna Kraków, Sekcja Socjologii Krytycznej KNSS UJ, Instytut Globalnej Odpowiedzialności (IGO) i Le Monde Diplomatique — edycja polska zapraszają na debatę „Społeczeństwo bez mięsa – fantazja, czy konieczność?” wokół książki Jarosława Urbańskiego „Społeczeństwo bez mięsa. Socjologiczne i ekonomiczne uwarunkowania wegetarianizmu” oraz komiksu #kryzysżywnościowy Evana D. G. Frasera.

Kraków, Instytut Socjologii UJ, ul. Grodzka 52, sala 79
27 lutego 2017 r. o godz. 18:00

Jedzenie lub niejedzenie mięsa to nie tylko styl życia, czy chwilowa moda, ale kwestia polityczna. Jak podaje ONZ w raporcie z 2010 r., tylko globalna zmiana w kierunku wegetariańskiej, a wręcz wegańskiej diety jest niezbędna, by uratować świat od głodu i najgorszych skutków zmian klimatycznych. Z drugiej strony, globalne spożycie mięsa z roku na rok rośnie. Wiąże się to z ogromnymi kosztami środowiskowymi, społecznymi i etycznymi. Przemysłowa produkcja żywności odpowiada za ogromne skażenie wody i powietrza, rosnące nierówności, bezrobocie wśród rolników i rolniczek oraz wyjątkowe, bo usankcjonowane prawnie cierpienie zwierząt hodowlanych, nazywane wręcz holocaustem zwierząt.

W przeszłości jedzenie i niejedzenie mięsa wiązało się z podziałem klasowym — dieta mięsna przysługiwała ludziom wyżej ustawionym w strukturze społecznej. A jak jest obecnie? Jaka jest społeczna historia mięsa? Czy mięso faktycznie ma wpływ na relacje klasowe, systemy władzy czy gospodarcze rewolucje? Dlaczego mięso było i jest motorem napędzającym nierówności społeczne? I czy w związku z tym wegetarianizm faktycznie jest odpowiedzią na dzisiejszy kryzys systemu żywnościowego?

W spotkaniu wezmą udział:

***Jarosław Urbański, socjolog, działacz społeczny związany między innymi z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowy Inicjatywa Pracownicza i poznańskim skłotem Rozbrat. Autor książek: „Globalizacji a konflikty lokalne” (2002), „Odzyskać miasto” (2005), „Prekariat i nowa walka klas” (2014) oraz licznych artykułów publicystycznych i naukowych.

***Maria Świetlik, antropolożka, ekspertka od umów o wolnym handlu i inwestycjach TTIP i CETA, alterglobalistka, autorka licznych artykułów publicystycznych.

***Przemysław Wielgosz, dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny polskiego wydania miesięcznika Le Monde Diplomatique oraz redaktor naczelny serii książkowych Biblioteka Le Monde diplomatique i Biblioteka alternatyw ekonomicznych. Autor książki „Opium globalizacji” oraz wstępu do komiksu #kryzysżywnościowy Ilustrowana opowieść o bezpieczeństwie żywnościowym.

***Ewa Kopczyńska socjolożka, adiunktka w Zakładzie Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii UJ. Zajmuje się socjologią jedzenia oraz wzorcami żywieniowymi, ale interesują ją także zagadnienia socjologii wiedzy i nauki oraz kulturowych i społecznych wymiarów ciała. Aktualnie bada alternatywne sieci żywieniowe, funkcjonujące na przecięciu tradycji i innowacji społecznych.

bezmiesa

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s