Dyskusyjny Klub Filmowy: „Triumf Woli” Leni Riefenstahl

Zapraszamy na pokaz filmu „Triumf Woli” w reżyserii Leni Riefenstahl – uznanej za swoje umiejętności i gust estetyczny reżyserki… reżyserki III Rzeszy. Pomimo usilnych prób stworzenia filmu po II WŚ, została zapamiętana na zawsze jako jedna z najważniejszych postaci nazistowskiego przemysłu propagandy.

Triumf Woli to mityczna kronika zjazdu NSDAP z 1934 roku, w którym wzięło udział 700 000 zwolenników nazizmu. Stworzony na specjalne życzenie Hitlera, miał być to film rejestrujący całe widowisko w sposób artystyczny, a nie wprost dokumentalny. Riefenstahl, przy pomocy doskonałego zestawu technik kinematograficznych oraz świetnego zestrojenia podkładu muzycznego, stworzyła prawdziwe arcydzieło propagandy. Kilkadziesiąt godzin materiału wideo zamieniła w dwugodzinny obraz-traktat o istocie nazizmu.

Po pokazie zapraszamy do wysłuchania naszego krytycznego komentarza do filmu. Na rzecz wspólnej dyskusji spróbujemy wyłowić i wyłuszczyć ważne wątki z perspektywy filozoficznej, filmoznawczej, historycznej i oczywiście politycznej. Zastanowimy się nad biopolitycznym i ideologicznym wyrazem doktryny nazistowskiej, nad tym co charakteryzuje propagandę, czy chociażby czego uczy nas historia i tragedia państwa nazistowskiego.

leni-grafika
Film zostanie wyświetlony z oryginalną ścieżką dźwiękową i polskimi napisami.
Projekcja odbędzie się 11 grudnia (niedziela) od 18 do 21, w klubie Alchemia (ul. Estery 5).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s