O wolność zgromadzeń, o prawo do protestu!

18 listopada poselski projekt dotyczący zmian ustawy „Prawo o zgromadzeniach” został odczytany w Sejmie po raz pierwszy. Dziś uczestniczyliśmy w protestach przeciwko niemu na krakowskim Rynku. Nowości, jakie wprowadza projekt , to zgromadzenia cykliczne, hierarchiczność zgromadzeń oraz zgromadzenia państwowe lub związków wyznaniowych. Projekt ten zakłada przeniesienie części kompetencji gminy na wojewodę, czyli stanowisko zarządzane centralnie, ściśle związane z rządem. Mianowicie, wojewoda wydaje decyzje co do zgromadzeń cyklicznych, którego pozytywna decyzja jest wiążąca przez trzy lata oraz jest w stanie odwołać poprzednią zgodę gminy na odbycie się innego zgromadzenia.

15226574_1148057575312145_791078182_n
Oto główny, proponowany artykuł nowej ustawy:

„Art. 26a.

1. Jeżeli zgromadzenia są organizowane przez tego samego organizatora w tym samym miejscu lub na tej samej trasie co najmniej cztery razy w roku według opracowanego terminarza lub  co  najmniej  raz  w  roku  w  dniach świąt państwowych i narodowych, a  tego  rodzaju  wydarzenia odbywały  się w ciągu  ostatnich  trzech  lat,  chociażby  nie w formie zgromadzeń i miały na celu w szczególności uczczenie doniosłych i istotnych dla historii Rzeczypospolitej Polskiej wydarzeń, organizator może zwrócić się z wnioskiem do wojewody o wyrażenie zgody na cykliczne organizowanie tych zgromadzeń.”

Widać wyraźnie, jaki charakter mają mieć te zgromadzenia i jakich zgromadzeń już obecnych to dotyczy: miesięcznic smoleńskich oraz Marszu Niepodległości w Warszawie. Przy nowej ustawie możliwość kontrmanifestacji zostanie zdecydowanie ograniczona: pierwszeństwo demonstrowania mają zgromadzenia rządowe, potem wyznaniowe, potem cykliczne, potem standardowe (dotychczas te ze zgłoszeń), a na końcu spontaniczne. Zostało określone jak daleko musi się taka kontrmanifestacja odbywać: co najmniej 100 metrów od.

15319460_1148057561978813_931150177_nPaństwo stara się bronić swojej kliki oraz chce zagarniać przestrzeń publiczną tylko i wyłącznie dla siebie, partie oddające władzę zagnieżdżają się w przestrzeni publicznej dzięki decyzjom wydawanym dla zgromadzeń cyklicznych wprzód. Dodatkowo, poprzez oddanie kompetencji co do planowania życia miasta wojewodzie następuje erozja samostanowienia siebie ludzi zamieszkujących daną gminę, co sprzyja wzmożonej kontroli państwa nad obywatelami. Jeśli tylko państwo zechce, to zagarnie każdy dzień w kalendarzu oraz każde widoczne miejsce swoimi demonstracjami wraz z kościołami oraz organizacjami narodowymi.

Oprócz tychże kłopotów, ustawa nie ma uzasadnienia, dlaczego właściwie jest zmieniana: jedyne uzasadnienie, z jakim mamy do czynienia, to opowiedzenie co nowego w niej jest. Widać wyraźnie, że takich ustaw po prostu nie sposób uzasadnić: są tylko i wyłącznie zagarnięciem wolności.

Jeśli nie zaczniemy wychodzić na nasze wspólne ulice, to będziemy wychodzić na ulice sił państwowych i wcale nie będziemy tam mile widziane i widziani!

Protestuj­-Strajkuj-Walcz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s