Blokada eksmisji przy ul. Rydygiera 5

W najbliższy poniedziałek (31.10), przy ul. Rydygiera 5, o godz. 10:00 Zarząd Budynków Komunalnych planuje eksmitować na bruk rodzinę z półtorarocznym dzieckiem. Zablokujmy tę eksmisję!

Dzisiejsza sytuacja zagrożonej eksmisją rodziny to efekt skumulowanej z sobą nieuczciwości poprzednich najemców mieszkania i mechanistycznego sposobu działania instytucji jaką jest ZBK.

Machinacje byłej pracodawczyni

Sprawa zagrożonej eksmisją rodziny ma swoje początki w roku 2010, gdy p. Magda kupuje od swojej pracodawczyni mieszkanie, w tym celu przekazuje jej jednorazową kwotę 40 tys. zł na wykup mieszkania z zasobu ZBK, a następnie w ratach płaci jeszcze 300 000. Jednak pieniądze jakie rodzina zapłaciła wcześniejszym najemcom mieszkania za nieruchomość nigdy nie trafiają do ZBK. Poprzednia najemczyni nie tylko nie wystąpiła z wnioskiem o wykup mieszkania ale także nie uiszczała czynszów, w skutek czego utraciła tytuł prawny do lokalu. Kiedy machinacje poprzedniej najemczyni wychodzą na jaw rodzina decyduje się spłacić nieswoje długi a także uiszczać czynsz. Wtedy też konsultują się z prawnikiem – ten odradza dalsze spłacanie cudzych długów i czynszu ze względu na brak tytułu prawnego do zajmowanego lokalu.

ZBK odmawia pomocy

Za radą prawnika rodzina rozpoczyna staranie o tytuł prawny do lokalu. Mimo przedstawienia całej sytuacji pracownikom ZBK, dotychczasowej postawy rodziny, deklaracji że chcą spłacić mieszkanie po raz kolejny, choć zapłacili już za nie 340 000 zł, Zarząd Budynków Komunalnych odmawia im podpisania umowy. Zamiast tego oferuje lokal o wielkości 15m2. W 2013 roku zapada wyrok o eksmisji. Sprawa trafia wreszcie do wiceprezydenta miasta Andrzeja Kuliga, ten również nie jest zainteresowany udzieleniem pomocy, boi się posądzenia go o wydawanie zbyt korzystnych umów. Tak oto wyrok o eksmisji dociera do swojego finału. Przed nim jednak, w 2015 roku pani Magda rodzi dziecko. Teraz eksmisja na bruk dotyczy również jego. W dodatku ma odbyć się w przeddzień rozpoczęcia się okresu ochronnego. Nie zgadzamy się na to.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s