Demonstracja Kraków przeciw TTIP i CETA – fotorelacja

15 października 2016 roku odbyła się manifestacja zorganiozwana przez komitet Kraków przeciwko TTIP i CETA którego nasza sekcja była częścią. Miała formę „drogi krzyżowej” w której na każdym przystanku poruszany był inny aspekt tej umowy międzynarodowej i jej szkodliwości dla naszego kraju. Przez tubę przemawiały osoby z komitetu Kraków przeciw TTIP i CETA, w tym osoby z Federacji Anarchistycznej.

Czym jest CETA?

To umowa gospodarczo-handlowa będąca boczną furtką dla amerykańskich firm w razie niepowodzenia negocjacji umowy TTIP, bliźniaczo do niej podobna. Umowa CETA zniesie 98% barier celnych między UE a Kanadą, w tym 90% barier na produkty rolne.

Dlaczego CETA jest dla nas zagrożeniem?

Drobne polskie gospodarstwa rolne nie będą w stanie konkurować z wielkoobszarowymi gospodarstwami przemysłowymi, które zaleją rynek tanią i, z punktu widzenia obowiązujących póki co przepisów europejskich, niedopuszczalną do obrotu żywnością. Kanada pozwala na stosowanie w uprawach pestycydów i herbicydów w dawkach niedozwolonych w Europie, zakazanych u nas neonikotynoidów, hormonów w hodowli zwierząt, zakazanych barwników w przetwórstwie rolnym (bez obowiązku określania ich na etykietach), na odkażanie chlorem wołowiny i kurczaków. Nie obowiązują tam również rygorystyczne normy dotyczące dobrostanu zwierząt, co czyni produkcję mięsa tanią, masową i okrutną. Kanada jest również jednym z największych na świecie producentów żywności modyfikowanej genetycznie. Podpisanie CETA oznacza, że nie będzie wymagane obowiązkowe oznakowanie pozwalające na rozpoznanie takiej żywności, które obowiązuje aktualnie w UE. Szczególne obawy polskich rolników budzi uprawa i sprzedaż genetycznie zmodyfikowanych jabłek w Kanadzie. Umowa CETA pozwoli na zwiększenie eksportu jabłek do Europy, co uderzy głównie w Polskę, gdzie produkcja jabłek jest największa w UE. Aktualnie aż 80% polskiego eksportu żywności to rynek europejski. Nie bez znaczenia jest również fakt, że zachowanych zostanie jedynie 145 z 1400 obowiązujących aktualnie oznaczeń geograficznych dla produktów regionalnych.

Jakie konsekwencje dla polskiego rolnictwa będzie miało podpisanie tej umowy?

Wejście w życie CETA doprowadzi do zanikania małych gospodarstw rodzinnych, co najdotkliwiej odczują państwa, w których gospodarstwa te stanowią podstawę rolnictwa. W Polsce to połowa z 1,5 miliona gospodarstw rolnych. Jeśli umowa CETA, a także TTIP, wejdzie w życie, polskie rolnictwo czeka podobny los jak Meksyk, gdzie po wprowadzeniu umowy NAFTA w rolnictwie straciło pracę milion osób, wpędzając ludzi w nędzę i zmuszając do emigracji zarobkowej. Obie umowy zagrażają zarówno interesom konsumenta, jak i bezpieczeństwu żywnościowemu naszego kraju. Zalew polskiego rynku produktami rolnymi pochodzącymi z wysoko wydajnego rolnictwa przemysłowego Kanady i Stanów Zjednoczonych wywołać może masowy upadek polskich gospodarstw rolnych, ogromne bezrobocie i problemy społeczne na wsi. W połączeniu z wysoce prawdopodobną destrukcją także polskiego przemysłu, ta szeroka liberalizacja dostępu do rynku na mocy CETA i TTIP niesie dla Polski bezmiar negatywnych skutków społecznych.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, będącej krajowym reprezentantem wszystkich rolników uważa, że Kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa (CETA) spowoduje zniszczenie rolnictwa w Polsce i w Europie, a co za tym idzie ogromne negatywne skutki ekonomiczne dla Polski. Bezpieczeństwo żywnościowe i obronne są głównym obowiązkiem państwa.

Zdjęcia: A. Beryt, K. Derda, T. Zawada

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s