Migracja to nie grzech. Spotkanie z Ekateriną Lemondżawą.

Godność nie podlega kompromisom: krzyk zza krat polskich obozów dla uchodźców

plakatZapraszamy na spotkanie z Ekateriną Lemondżawą, aktywistką imigrancką więzioną w obozie zamkniętym dla cudzoziemców w Lesznowoli.Spotkanie odbędzie się 17 kwietnia o 18.30, w Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza (Mały Rynek 4).

„Nr. 56: Pamiętaj, nazywam się Ekaterina” to świadectwo spisane za kratami celi w zamkniętym ośrodku dla imigrantów w Lesznowoli i naznaczone wciąż żywą, zranioną pamięcią deportacji z Polski. Osobista historia Ekateriny pozwala szczegółowo prześledzić zmagania z rutyną odczłowieczenia panującą w polskich obozach dla imigrantów. „Nr. 56” to książka-krzyk, tekst pełen gniewu i oburzenia, dzielonego często przez setki nielegalnych imigrantów, których doświadczenia zwykły dotąd tonąć w medialnych rubrykach obok głośnych newsów o sukcesie polskiego PKB i porażce polskich piłkarzy lub znikać we mgle paragrafów systemu prawnego.

Dla wielu polskich czytelników, którzy chroniąc się od biedy na Zachodzie nie muszą się już obawiać o „papiery”, „Nr. 56” jest gorzkim wezwaniem do solidarności, którą utraciliśmy w procesie polskiej transformacji i akcesji do UE. Zarazem pamiętnik proponuje świeże spojrzenie na dyskusyjną rolę, jaka przypadła naszemu państwu – stróżującego psa Fortecy Europy. Lemondżawa zadaje pytanie: na ile możemy pozwolić władzom? W końcu, świadectwo Lemondżawy skłania do refleksji wychodzącej daleko poza apele o współczucie: autorka inspirująco przekonuje nas do działania na rzecz zmiany dramatycznej sytuacji. „Godność nie podlega kompromisom” to główne przesłanie „Nr. 56”.

Ekaterina Lemondżawa – deportowana do Gruzji po największym w Polsce strajku głodowym, jaki przetoczył się przez zamknięte ośrodki strzeżone dla imigrantów w 2012 r. Autorka głośnego listu „Opowiem wszystkim o polskim piekle”, podyktowanego przez telefon podczas strajku, który obnażył dramatyczne, więzienne warunki bytu w ośrodkach mieszczących całe rodziny ze względów „administracyjnych”. Mimo wszczęcia śledztw ws. nadużyć ze strony Straży Granicznej, Lemondżawa została deportowana, a wraz z nią – inne osoby, które postawiły polskie władze w stan oskarżenia. Śledztwo zostało zaś umorzone rok po strajku, w październiku 2013 r.

Ekaterina Lemondżawa aktywnie działa na rzecz praw uchodźców. Swoje doświadczenie zamknięcia w Lesznowoli opisała ostatnio na forum ONZ ds. odpowiedzialności Europy wobec imigrantów. O polskich obozach zamkniętych opowie na nadchodzącej międzynarodowej konferencji „Stop War on Migrants” w Berlinie. W lutym Lemondżawa odwiedziła kilka polskich miast wraz z przyjaciółkami z grupy No One Is Illegal – Polska, które wspierały ją i inne więzione osoby podczas strajku głodowego migrantów w 2012 r. i po jej deportacji do Gruzji. Spotkanie w Krakowie stanowi kontynuację tamtej serii. Jego celem jest promocja i zbiórka funduszy na wydanie polskiej wersji książki.

Wesprzyj publikację książki Ekateriny na spotkaniu lub przez stronę: www.migracja.noblogs.org; kontakt: noiiwarszawa@autistici.org

Wydarzenie na Facebooku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s