Rok po pacyfikacji miasteczka namiotowego

Happening mimo udziału mniej niż 15 osób zakończył się interwencją policji i zapowiedzą skierowania sprawy do sądu – o nielegalne zgromadzenie. Cały czas trwa prokuratorskie postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień przez władze miasta podczas likwidacji zeszłorocznego protestu.

  • Nic się nie zmieniło, nadal mieszkańcy są niemile widziani przez władze – komentowali aktywiści gdy policja zaczęła legitymować uczestników wydarzenia. W sobotę tuż po godzinie 12 nieopodal pomnika Adami Mickiewicza kilku anarchistów i lokatorów odgrodziło taśmą skrawek Rynku. Na zawieszonych tabliczkach widniały napisy „Kraków – strefa oczyszczona z mieszkańców”, „Skansen – stare miasto”, „Kraków – przyjazny dla deweloperów” itp. Aktywiści chcieli w ten symboliczny sposób przypomnieć o wydarzeniach sprzed roku, gdy władze Krakowa usunęły ich namiotowy protest. Na tamto zgromadzenie dostali zgodę władz miasta, które w trakcie zmieniły zdanie. Szukając kruczka prawnego stwierdziły wtedy, że protest uległ „samorozwiązaniu”, gdy na Rynku przebywało mniej niż 15 osób i siłą usunęły mieszkańców. Do tej pory toczy się prokuratorskie śledztwo „o przekroczenie uprawnień” przez władze Krakowa.

Rocznicowy happeningowi przez cały czas jego trwania bacznie obserwowali funkcjonariusze straży miejskiej oraz policji. Gdy wydarzenie dobiegło końca, a uczestnicy sprzątnęli elementy artystycznej instalacji, straż miejska wytypowała organizatorów wydarzenia. Zostali spisani po czym poinformowano ich, że sprawa trafi do sądu. Nie było nas więcej niż 15 osób, więc nie ma mowy o zgromadzeniu publicznym.

„Władze” ani nie respektują zarejestrowanych demonstracji, ani drobnych spotkań w przestrzeni publicznej. Nie respektują nawet prawa (ustawa o zgromadzeniach, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego). Czy to sygnał dla ludzi, że mamy przejść do konspiracji?

 

Jedna myśl w temacie “Rok po pacyfikacji miasteczka namiotowego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s