Nadprodukcja. Terror konsumpcji

Postanowiliśmy zwiększyć częstotliwość spotkań filmowych. Już w najbliższy poniedziałek kolejny film: „Nadprodukcja. Terror konsumpcji” („Surplus. Terrorized into Being Consumers”). Brawurowo montowany dokument (m.in. zdjęcia z manifestacji alterglobalistów w Genui), radykalnaradykalnego krytyka ideologii konsumpcji, ale też zderzenie z realną karykaturą idei świata bez rynku wg Fidela Castro. Efekt tego zderzenia jest niepokojący.

Film stawia pytania:

 • Dlaczego powszechnie obowiązujący konsumpcyjny styl życia wzbudza tyle sprzeciwów i wznieca rewolty antyglobalistów na całym świecie?
 • Dlaczego przywilej robienia zakupów i dokonywania wyborów konsumenckich nie prowadzi automatycznie do szczęścia?
 • Skąd bierze się poczucie pustki i osamotnienia jednostek pomimo materialnej zasobności społeczeństw zachodnich?

Chcemy też postawić swoje:

 • Jakie są (i czy są) granice obrony człowieka wobec „miękkiej” przemocy kapitału i systemu politycznego?
 • Kiedy to my mamy prawo uciec się do przemocy?

Zapraszamy do dyskusji.

Uwaga: wjazd 3 zł

Wydarzenie na FB – w linku.

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Nadprodukcja. Terror konsumpcji

 1. Nes W. Kruk pisze:

  Zerzan w technologii upatruje źródło ucisku i zła, stąd jego nawoływanie do powrotu do jaskiń. Jest jakby przeciwieństwem Fresco, o którym traktuje inny film z działu anty/alter. To tak, jakby jeden pan gloryfikował młotek, a drugi go odrzucał. Technologia jest TYLKO i wyłącznie narzędziem. To człowiek decyduje jak zostanie wykorzystana. Powiedz człowiekowi, który żyje dzięki transplantacji serca, że technologia to źródło zła. W jego przypadku technologia dała mu życie. W ręku chirurga nóż daje życie (no, zazwyczaj), w ręku żołnierza – śmierć. Korporacja korzysta z psychologii, technologii, by kreować z nas bateryjki. To sam system korporacyjny jest przyczyną zniewolenia. Pośrednio.Obal Kościół, powstanie kapitalizm. Zniszcz Imperium, powstanie feudalizm. Itd, itp.
  Druga rzecz – technologia jako źródło zanieczyszczenia. To również jest błąd, bo podcinamy gałąź na której siedzimy. Ale nie trzeba odrzucać technologii jako takiej i wracać do jaskiń. Co stoi na przeszkodzie, by tworzyć technologię zintegrowaną z naturą? Ludzka inwencja twórcza jest w stanie to osiągnąć. Idziemy w złą stronę, bo kieruje nami bezmyślność i chciwość. Każdy z nas korzysta z energii elektrycznej, chociażby by obejrzeć ten film. Zerzan też korzysta z technologii. Czemu nie mamy źródła energii elektrycznej w postaci np. przydomowych wiatraków? Koszt ich powstania relatywnie jest o niebo niższy niż trwanie w uzależnieniu od elektrowni.Przykładów można mnożyć.
  Zerzan głosi tezę, że dawniej nie było wojen, niszczenia natury, itd. To nie prawda. Były wojny i niszczenie środowiska, tyle że nie było takiej technologii, która by umożliwiałaby to na skalę dzisiejszą. Jeśli wrócimy do jaskiń, to nadal będziemy się bić, tyle że nie bronią masowego rażenia, a kamieniami, nie USA vs Afganistan, ale jedno plemię przeciwko drugiemu. A po tysiącu lat znowu powstanie kolejna technologia, która sprawi, że wrócimy do punktu wyjścia. Rewolucja do której nawołuje Zerzan sprawi, że sytuacja będzie przypominać tę z “Folwakru Zwierzęcego” Orwella. Zawsze tak jest z rewolucjami, które obalają jakiś system. Powstaje nowy system, który przyciąga świnie (nie obrażając świń, bo to przecież całkiem inteligentne zwierzęta). Rewolucja, by miała cokolwiek zmienić, musiałaby się odbyć w nas samych. Nie lubisz korporacji? Przestań kupować ich produkty i zacznij wytwarzać własne. Nie lubisz mediów? Nie oglądaj ich. Nie zgadzasz się na inwigilację google? Korzystaj z innej przeglądarki. Rozwiązaniem może być szukanie, i co najważniejsze – tworzenie alternatyw, a nie upatrywanie zła na zewnątrz nas samych. Zacznij rewolucję od samego siebie, a potem wyjdź na zewnątrz. 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s