Kontrolowany żywioł gentryfikacji – 3 listopada

W najbliższą sobotę dyskusja i spacer po zgentryfikowanej części Kazimierza oraz Podgórza.

Czas: 3 listopada (sobota), godz. 11:00–13:00 (uwaga: zmiana godziny)
Miejsce: LOKATOR kawa&książka, ul. Mostowa 1

Porozmawiamy o przemianach dokonujących się przy ulicy Mostowej na krakowskim Kazimierzu. Z zapomnianej nieco uliczki z małymi warsztatami rzemieślniczymi, ulica staje się klimatycznym miejscem pełnym knajpek i oryginalnych sklepików, przypominając coraz bardziej atmosferę artystycznych dzielnic Lizbony i Berlina.

Nowe ciekawe miejsce na planie Krakowa, czy klasyczny przykład procesu gentryfikacji – zmiany charakteru społecznego i „uburżuazyjnienia” dzielnicy? Postaramy się pokazać proces gentryfikacji, jego ambiwalencje, koszty i możliwości amortyzacji jego skutków. Do dyskusji zaproszono animatorów inwestycji przy ul. Mostowej, przedstawicieli ruchów miejskich i lokatorskich.

Gentryfikacja – złożony proces przemian społeczno-mieszkaniowych obejmujący m.in. przesiedlania i zastępowanie w przestrzeniach centrów miast ich dotychczasowych mieszkańców przez nowych lokatorów, o wyższym statusie społecznym a także przekształcanie środowiska architektonicznego (głównie zmiany estetycznego wizerunku dzielnic). Częścią procesu jest pojawienie się nowych usług i wzorów konsumpcji w zgentryfikowanych dzielnicach oraz przemian w sferze wartości nieruchomości, otwierających nowe możliwości dla przemysłu budowlanego i firm deweloperskich.

Spotkanie poprowadzą:

Dorota Jędruch – historyk sztuki, doktorantka w Instytucie Historii Sztuki UJ. Interesuje się architekturą nowoczesną (szczególnie w jej aspekcie społecznym) i sztuką współczesną. Stale współpracuje z pismem „Autoportret”. Członkini zarządu Fundacji Instytut Architektury. Pracuje w Sekcji Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Tamara Jurewicz – aktywistka anarchofeministyczna, brała udział w działaniach Porozumienia Kobiet 8 Marca oraz Krakowskiego Komitetu Manifowego, Sekcji Socjologii Krytycznej była członkinią kolektywu UFA, obecnie jest członkinią anarcho-feministyczno-queerowego kolektywu Kikimora oraz Federacji Anarchistycznej.

Piotr Pio Kaliński – artysta, grafik, fotografik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Założyciel stowarzyszenia „Świat PRZEDSTAWIONY” oraz klubu artystycznego LOKATOR, który obecnie przekształcił w księgarnię i wydawnictwo. W tym czasie założył i redagował magazyn Mrówkojad oraz art-zin „Mrówki w czekoladzie”, które przedstawiały najciekawsze prace z takich dziedzin jak fotografia, literatura, ilustracja i niezależne wydawnictwa. Ponadto był pomysłodawcą i organizatorem licznych akcji artystycznych m.in. SLOFFEST – prezentujący polskiej publiczności muzykę ze Słowacji i Psychodeliczny LOKATOR – przedstawiający polskich twórców na Słowacji. Od 2011 tworzy we własnym ATELIER PIO w Krakowie.

Natalia Pokrywka – anglistka, tłumaczka; wspólnie z mężem, Piotrem Murdzą, prowadzi butik konceptowy Crème de la Crème na Kazimierzu. Od kilkunastu lat obserwuje jak zmienia się Kraków.

Wydarzenie ramach programu towarzyszącego wystawie: „Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów, miasto
ogrodzeń. W stulecie Wystawy architektury i wnętrz w otoczeniu ogrodowem”.

Organizacja: Instytut Architektury i Muzeum Narodowe w Krakowie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s