Święto pracy czy dzień lenia?

Rocznica beatyfikacji Karola Wojtyły, wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, dzień świętego Józefa Rzemieślnika, a może po prostu wolne? Czym jest dziś pierwszy maja? Dla nas, prócz oczywistej okazji do odpoczynku, jest nadal mimo wszystko symbolem walki o sprawiedliwość społeczną.

Nie trudno zrozumieć powszechną niechęci do celebrowania święta kojarzonego ze smutnym okresem PRLu. Wielogodzinne pochody ku czci ludu pracującego i partyjnych sekretarzy, do udziału w których ów lud był zmuszany przywołują najgorsze wspomnienia. Jednak wbrew stereotypom Święto Pracy nie jest wymysłem komunistycznych władz. Owszem w okresie minionego systemu znaczenie tego dnia została totalnie zdeprecjonowane, jednak powody dla których w maju 1886 roku robotnicy w Chicago wyszli na ulice nie przestały istnieć. Proletariat zastąpił prekariat czyli pracownicy i pracownice najemni, których sytuacja w wielu przypadkach nie wątpliwie jest lepsza, ale i dziś bardzo często próby organizowania się w związki zawodowe kończą się zastraszaniem czy zwolnieniami.

Być może niechęć do jakiegokolwiek celebrowania Święta Pracy może wynikać również z faktu, że ponad jedna trzecia osób w naszym kraju mimo że pracuje nie jest pracownikami. Jako osoby zatrudnione na umowach śmieciowych tzn. cywilno-prawnych: zlecenie oraz o dzieło, formalnie są swego rodzaju podwykonawcami. Pracują tak w nienormowanym czasie, nie posiadając prawa do urlopu, możliwości zrzeszania się w miejscu pracy czy jakichkolwiek osłon socjalnych nie czują że to ich święto, bo nie mają nic ze zdobyczy ruchu robotniczego.

Przede wszystkim jednak wolne w pierwszych dniach maja daje nam okazję oderwania się choć na chwilę od trudów dnia codziennego. Chyba głównie dla tego udział i organizowanie demonstracji  w Święto Pracy przychodzi nam z takim trudem. Jednak nie rezygnując z majówkowych wyjazdów też można je uczcić. Poniżej lista protestów na które my się wybieramy:

Warszawa – godzina 13.00 pl. Bankowy, po demonstracji o godzinie 15.30 na „Skwerze Prusa” powstanie „miasteczko anty-kryzysowe”. Link do wydarzenia tu

Praha – godzina 13.00 start: Náměstí republiky więcej informacji 1maj.cz

Wrocław – godzina 13.00 pl. Jana Pawła II. Hasło przewodnie to: „Dziś śmieciowe umowy, jutro śmieciowe emerytury”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s