Koszt wybudowania stadionu zwróci się już w 2427 roku!

540 milionów złotych, które władze Krakowa wydały na budowę stadionu Wisła Kraków zwrócą się najwcześniej za 415 lat. Dzierżawiący stadion klub rocznie za korzystanie z niego będzie płacił tylko 1,3 mln zł.

Stadion którego wybudowanie kosztowało mieszkańców Krakowa 540 milionów złotych jest bardzo kosztowny w utrzymaniu. Rocznie to około 6 milionów złotych. Płaci za to klub dzierżawiący stadion od miasta. Początkowo planowano, że użyczenie stadionu na rok będzie kosztowało Wisłę 2 miliony złotych. Klub jednak negocjował i ostatecznie wynegocjował kwotę 1,3 mln zł. Wynika to z faktu, że dzierżawiący stadion nie zdecydowali się przejąć wszystkich znajdujących się pod trybunami lokali, które w chwili obecnej stoją puste. W przyszłości  by się nie marnowały ma zająć je Zarząd Infrastruktury Komunikacji i Transportu.

Niechciana przez klub część stadionu kosztowała podatników 150 milionów złotych. Teraz, nie dość że koszt jej budowy się nie zwróci to z miejskiej kasy przeznaczone zostaną środki na jej utrzymanie. Może warto zastanowić się czy tańszym rozwiązaniem nie będzie  rozbiórka miejskiego stadionu. Taki los spotkał m.in. stadiony piłkarskie w Portugalii, na który w 2004 roku rozgrywano Mistrzostwa Europy.

Reklamy

4 myśli w temacie “Koszt wybudowania stadionu zwróci się już w 2427 roku!

  • juliek pisze:

   Prosty rachunek wystarczy: iloraz 540 mln (koszt budowy stadionu jaki poniosło miasto) i 1,3 mln (roczny zysk z jego dzierżawy) wynik ponad 415 lat. 2012 + 415 = 2427 🙂 Dane o tym ile kosztował stadion są dostępne np. na BIPie.

 1. Przemk0 pisze:

  Po co źródła, lepiej pisać sensacyjne teksty i sypać kwotami i datami na lewo i prawo. A co z innymi dochodami generowanymi przez stadion? inne imprezy takie jak koncerty itd. ?

  • fakrakow pisze:

   Dane pochodzą z Biuletynu Informacji Publicznej oraz z ZIKiTu. To nadal nie wyczerpuje Twojej potrzeby zapoznania się ze źródłem? Co do imprez to na stadionie nie będzie żadnych poza meczami piłkarskimi. Dzierżawca czyli Wisła Kraków się nie zgadza, Informacja pochodzi z biura prasowego rzeczonego klubu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s