Watykan odpowiada lokatorom z Kazimierza

Protest przeciwko gentryfikacji na Kazimierzu

Protest przeciwko gentryfikacji na Kazimierzu

Przedstawiciele Watykanu nie pomogą w rozwiązaniu trudnej sytuacji lokatorów z ulic Józefa i Bożego Ciała. Odpowiedź Nuncjatury Apostolskiej w Polsce na list mieszkańców  poza tym informuje, iż zakon Kanoników Laterańskich Regularnych już od kilku lat planował dzierżawę budynków, a co za tym idzie eksmijsę lokatorów.

Przypomnijmy, w kamienicach przy ulicach Bożego Ciała 24 oraz Józefa 9 i 11, należących do Zakonu Kanoników Laterańskich Regularnych mieszka około 300 osób i mieści się kilka punktów usługowych. Ponad rok temu budynki zostały wydzierżawione firmie De Silva Haus, która zamierza opróżnić je z lokatorów i przekształcić w luksusowe centrum konferencyjno-hotelowe.

Mieszkańcy kamienic przy wsparciu Federacji Anarchistycznej Kraków rozpoczęli akcję protestacyjną. Zebrano kilka tysięcy podpisów pod petycją w sprawie zachowania charakteru budynków, w koście odpowiedzialnym za plany eksmisji odbyła się msza zamówiona przez lokatorów w intencji zachowania ich domostw. Ostatnio zwrócono się z prośbą o pomoc do przedstawicieli Watykanu w Polsce. – Poszliśmy za radą księdza Roberta Nęcka [przypis red. rzecznika archidiecezji krakowskiej]. Tłumaczył nam że zakon nie podlega kurii tlyko bezpośrednio Watykanowi – wyjaśnia Jakub Wróblewski z Federacji Anarchistycznej.

W liście skierowanym do nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore oraz opat generalny Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich o. Bruno Giuliani napisano: „Od pokoleń związani jesteśmy z Kościołem Bożego Ciała i Zakonem. Wszystkie najważniejsze etapy w naszym duchowym życiu były nierozerwalnie związane z tą parafią. To tu większość z nas była chrzczona, przystępowała do Komunii Świętej oraz Bierzmowania, zawierała sakrament małżeństwa i żegnała swoich najbliższych. Dlatego jest dla nas bardzo bolesnym zwracanie się do Waszej Ekscelencji z prośbą o interwencję. Prosimy Waszą Ekscelencję o wstawiennictwo w obronie naszych rodzin. Wierzymy, iż ojciec przeor Dariusz Kaczyński może dostrzec krzywdę, jaką nam wyrządza, i cofnąć decyzję o wydzierżawieniu budynków”.

W odpowiedzi  Nuncjatura Apostolska w Polsce pisze: „Sprawa jest trudna gdyż dotyczy Państwa mieszkania. Sprawy tego typu winny być załatwiane zgodnie z procedurami przewidzianymi przez prawo polskie oraz we współpracy z właścicielem mieszkań. Z informacji otrzymanych od właściciela budynków wynika, że już sześć lat temu została zasygnalizowana wola podjęcia rozwiązań, które dziś są realizowane. Zapewne dalsze rozmowy, prowadzone z dobrą wolą z obu stron, pozwolą na znalezienie zadowalających rozwiązań.”

Zdaniem lokatorów w odpowiedzi nie ma żadnych konkretów. – Władze kościelne robią wszystko, żeby zepchnąć odpowiedzialność na innych – mówi pani Teresa. lokatorka z ulicy Józefa. – Kuria, na Watykan, Watykan na ojca Przeora, a ojciec Przeor nie chce z nami rozmawiać – wylicza.  Lokatorów niezwykle zbulwersowała informacja, że o planach zakonu dowiedzieli się już po fakcie. Jak mówią pięć lat za późno. – Przez ten okres, wiedząc że mamy trafić na bruk, nie inwestowalibyśmy w remonty naszych mieszkań i budynków – podkreśla.

Reklamy

6 myśli w temacie “Watykan odpowiada lokatorom z Kazimierza

 1. Dorota pisze:

  Czyli znane nam hasło: „lokatorze – radź sobie sam – bo nikt ci nie pomoże! Innej odpowiedzi z Watykanu raczej się nie spodziewałam, chociaż po raz kolejny zawiodłam się na tej instytucji, która wbrew temu, czego naucza, stawia mamonę nad człowieka…

 2. Marvinhost pisze:

  niech komisja majątkowa dalej przekazuje im grunty i budynki, dziękować wszystkim politykom \, którzy napychają kabzem tym trutniom i pijawkom

 3. kopernikus pisze:

  Może w końcu ten ogłupiony przez Pośredników Boga motłoch zobaczy że są tylko odwiecznym żródłem fanatyków którzy napędzają zło tego świata zwane Religiami,karmiąc zalegalizowaną Mafię która jest żródłem ,zła chciwości i rzadzy władzy,działającej pod przykrywką „Sługi Bożego”.Kiedy się Obudzicie !!!!!!

 4. kefir2010 pisze:

  prawnik – spierdalaj stąd, kto cię tu nasłał – pytam grzecznie. a co do przekrętów kleru i innych szubrawców – macie tutaj linki, czytajcie z komentarzami:

  http://spectralarmy.wordpress.com/2012/01/04/warszawa-pogrzeb-jolanty-brzeskiej-iii-rp-zamorduja-cie-jesli-sie-nie-dasz-obrabowac/

  http://kefir2010.wordpress.com/2012/01/04/iii-rp-zabije-cie-jesli-bedziesz-stawial-opor-ale-na-kazdego-zamordowanego-przez-mechanizm-wladzy-i-represji-stu-innych-chwyta-za-bron/

  zapewne znacie sprawę Jolanty Brzeskiej, zamordowanej na zlecenie „krwawego kamienicznika”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s