Dzień bez kupowania

Protestujemy przeciwko rozrośniętej konsumpcji krajów wysokorozwiniętych, do których należy także Polska. Mamy dość dominacji korporacyjnych gigantów na rynku, nie chcemy już brać udziału w zabawie marketingowej, nie chcemy być przedmiotem manipulacji agencji reklamowych.

Nie chcemy żeby wmawiano nam, że posiadanie kolejnych produktów uczyni nas szczęśliwymi ludźmi! Nie zgadzamy się na to, że za produkcją przemysłową kryje się wyzysk pracowników (przede wszystkim w krajach rozwijających się, ale również na zachodzie), bezwzględne wykorzystywanie zwierząt, ogromne zanieczyszczenie środowiska, łamanie praw człowieka i wyniszczanie zasobów naturalnych ziemi. Chcemy decydować o tym, jak wygląda cały system produkcji, chcemy decydować o tym, czego potrzebujemy, a czego nie!

Chcemy wiedzieć w jakich warunkach i jakim kosztem został wyprodukowany każdy produkt, chcemy wiedzieć wszystko o firmach, o tym na jakich umowach zatrudniają swoich pracowników i jakie pensje im płacą, skąd biorą się materiały do produkcji i jaki koszt ponosi środowisko naturalne podczas produkcji. Nie chcemy reklam, w których nie ma prawdziwych informacji. Firmy, których zysk opiera się na wyzysku ludzi, zwierząt, środowiska naturalnego będziemy bojkotować!

W dzisiejszym systemie ekonomicznym każdy z nas jest bardziej klientem niż obywatelem. Wykorzystajmy to! Niech świadomi klienci dyktują warunki korporacjom!

26 listopada 2011 jest dniem bez kupowania – chcemy, aby w tym dniu każdy zamiast biegać po supermarketach i galeriach handlowych zatrzymał się na chwilę i pomyślał o konsekwencjach swojej konsumpcji. Codziennie coś kupujemy – ale przeważnie nie zastanawiamy się nad tym. Zastanówmy się dzisiaj i przyczyńmy się do zmiany świata na lepsze.

Kilka wskazówek:

Nie kupuj tego, czego nie potrzebujesz!

Kupuj rzeczy używane!

Sprawdzaj czy marka, którą chcesz kupić jest społecznie i ekologicznie odpowiedzialna!

Nie korzystaj z siateczek jednorazowych!

Segreguj śmieci!

Kupuj sprzęt energooszczędny!

Kupuj biodegradowalne kosmetyki i środki czystości!

Kupuj kosmetyki nie testowane na zwierzętach!

Ale przede wszystkim zastanawiaj się: czy naprawdę tego potrzebujesz?

Więcej:

bezkupowania.blogspot.com, ekonsument.pl, efte.org, topten.info.pl, zielonemigdaly.pl, zieloneznaki.pl, recykling.pl, ekozywnosc.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s