Kazimierz dla mieszkańców, nie dla De Silva Haus i Zakonu

Pokazy filmów, koncerty, dyskusje, wspólny obiad i… msza. Tak w zeszłą niedzielę protestowaliśmy razem z mieszkańcami przeciwko eksmisjom z ulic Józefa i Bożego Ciała.

W minioną niedzielę na ul. Józefa w Krakowie odbył się protest „Przeciwko wysiedleniom i gentryfikacji”.

W skrócie: Zakon Kanoników Regularnych (właściciel trzech kamienic przy ulicach Józefa i Bożego Ciała) wydzierżawił je na 70 lat firmie De Silva Haus która chce przerobić zabytkowe budynki na nowoczesny hotel. Na mieszkańców – ok. 300 osób – czekają eksmisje. Więcej o sprawie pisaliśmy TUTAJ;

Mieszkańcy o planowanych eksmisjach nie dowiedzieli się od księży lecz poprzez specjalnie wynajęta kancelarie prawniczą (której zadaniem jej także pozbycie się lokatorów w ciągu dwóch lat), dlatego zamówili w swojej parafii (prowadzonej przez zakon) mszę „O siłę i zdrowie dla mieszkańców kamienicy przy ul. Józefa i Bożego Ciała zagrożonych eksmisją”. Intencja nie została odczytana przez księdza co spotkało się z protestem lokatorów. Siedzący w pierwszych rzędach lokatorzy sami powiedzieli swoją intencję co dzięki doskonałej akustyce rozniosło się po całym gmachu świątyni. Gdy chcieli dodać kolejne zdania – już przez mikrofon – nagle nagłośnienie zostało wyłączone. Również podczas mszy na tacę wrzucane były listy protestacyjne.

Po mszy na wiernych czekała grupa samby skutecznie przyciągając uwagę osób wychodzących z kościoła. Po krótkim przemówieniu cała grupa przeszła na sąsiednią ulicę Józefa gdzie wcześniej mieszkańcy obwiesili transparentami i flagami swoje kamienice. Tam na protestujących czekał ciepły posiłek, rozpoczęły się przemówienia przerwane przyjazdem kilku policyjnych transporterów. Policja chciała spisać kilka osób na co w spontanicznym heppeningu reszta uczestników protestów okrążyła policjantów domagając tego samego – spisu powszechnego. Funkcjonariusze byli tak zdezorientowani, że po kilku minutach ustąpili i schowali się za rogiem ulicy. Po przemówieniach w „Kinie społecznym” w bramie kamienicy nr 9 odbyła się projekcje filmów „Burżuazja wraca do centrum” oraz „Miasto jest nasze”. Później atmosfera była bardziej piknikowa: ulice przejęli szczudlarze, grały zespoły Leśne Dziupła, Djabara i inne. Dzień protestu po 19 zakończył nagrodzony owacją fireshow.

Wczorajsza akcja miała na celu wymuszenia zajęcia stanowiska przez władze kościelne w sprawie planowanych eksmisji. Była też dobrym sprawdzianem jedności lokatorów wobec wspólnego zagrożenia. Choć to dopiero początek to dziękujemy wszystkim za udział i stworzenie świetnej atmosfery podczas całego dnia. Ciąg dalszy nastąpi; Bądźcie czujni/e!

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Inne zdjęcia TUTAJ i TUTAJ.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s