Masowe eksmisje na Kazimierzu?

Z trzech kamienic na Kazimierzu eksmitowanych może zostać wkrótce 300 osób oraz kilkanaście punktów usługowych. Zakon Kanoników Regularnych Laterańskich wydzierżawił budynki wraz z lokatorami.

Problemy mieszkańców kamienic przy ulicy Józefa 9 i 11 oraz Bożego Ciała 24 zaczęły się, gdy Zakon postanowił wydzierżawić budynki firmie The Silva House. Chce ona stworzyć w nich ekskluzywne centrum hotelarsko-konferencyjne. Nowa administracja rozpoczęła nękanie lokatorów i najemców podwyżkami czynszów. Często w taki właśnie sposób właściciele chcą wpędzić lokatorów w długi, które stają się powodem eksmisji. Mogą one czekać 70 rodzin zamieszkujących budynki.

W zabytkowych kamienicach przy ulicach Józefa oraz Bożego Ciała mieści się również kilkanaście urokliwych pracowni, galerii i pubów. Są tam m.in. sklep zielarski, pracownia Jagamakota, Psotatota, Galeria Sztuki Naiwnej, Art Factory, Bill Hickman czy pub Eszeweria. Administracja zapewniła jednak prowadzących punkty usługowe, że „opróżnienie budynków z lokatorów” może zająć im nawet dwa lata. Przez ten czas będą oni mogli prowadzić swoją działalność. Niestety już teraz, podobnie jak lokatorom, podniesiono im czynsze nawet o kilkaset złotych. Miejsca, które tworzą niepowtarzalny klimat tej części Kazimierza, często prowadzone są przez pasjonatów i nie generują wystarczających dochodów, by pozwolić na opłacenie podwyższonych czynszów.

Sytuacja mieszkańców jest niezwykle trudna, ponieważ Zakon jest niezależny w swoich działaniach i podlega tylko Watykanowi. Sprawa nie jest jednak przesądzona. Inwestycję mogą skutecznie zablokować władze miasta. Nowy właściciel złożył już dwa wnioski o zgodę na inwestycję u Wojewódzkiego Konserwatora zabytków – oba zostały odrzucone. Kamienica jest jednak w fatalnym stanie technicznym, od lat nie była remontowana. Jak twierdzą jej lokatorzy jest to robione celowo, by w ten sposób doprowadzić do katastrofy budowlanej i pozbyć się przeszkody na drodze do przeprowadzenia intratnej inwestycja.

Właściciele galerii i pracowni wraz z mieszkańcami nie zamierzają jednak dać się tak łatwo wyrzucić. Wspólnie z organizacjami lokatorskimi i Federacją Anarchistyczną organizują protest. Obecnie zbierane są podpisy pod petycją adresowaną do władz państwowych i kościelnych. Petycję podpisać można w lokalach przy ulicy Józefa, na skłocie C-10 lub za pośrednictwem internetu na stronie: http://www.petycjeonline.com/ulica_jozefa_w_krakowie

 

6 myśli w temacie “Masowe eksmisje na Kazimierzu?

 1. realista pisze:

  weźcie pod uwagę jednak to, kto mieszka w tych kamienicach, pijacka hołota która tylko psuje obraz naszego miasta. Owszem lokale użytkowe niech zostaną, ale śmierdzącym menelom podziękujmy.

 2. fakrakow pisze:

  Ciężko polemizować z takimi kategorycznymi ocenami opartymi chyba na krzywdzących stereotypach. Chyba nie zdarzyło Ci się odwiedzić tych kamienic. Nie wiem czy mieszka tam więcej ludzi z chorobą alkoholową niż gdzie indziej. Nawet gdyby tak było to czy nie mają oni Twoim zdaniem prawa do posiadania dachu nad głową? Odbyliśmy już wiele rozmów z lokatorami tych budynków, organizowaliśmy też kilka spotkań… Zresztą część ludzi prowadzących galerie czy knajpki, które chyba Ci się podobają, mieszka w kamienicach nad swoimi przedsięwzięciami.

 3. realista pisze:

  Mieszkania tego typu były przed laty oddawane ‚za darmo’ bo polityka komunizmu, wbrew wszystkim złym rzeczą, które się teraz o niej mówi była prowadzona w sposób dosyć opiekuńczy dla obywateli. Z tego względu po wojnie mieszkanie mógł dostać każdy, bo było ich pod dostatkiem (migracja, holokaust itd.). Niestety ludzie nie potrafią docenić tego co dostają za darmo, tak też jest i w tym przypadku, gdzie lokatorami stawali się prości nie wykształceni ludzie. Wystarczy wejść na klatkę takiej kamienicy – nie chce tutaj wskazywać na konkretne miejsce, ale bylem w kilku i o taki syf jaki tam zastałem trzeba się wg mnie naprawdę postarać. I nie mówię teraz tylko o Kazimierzu, ale także o np kamienicach w okolicach Starego Miasta. Możecie mi zarzucić, że nie traktuję ludzi równo, ale prawda jest taka, że człowiek, lokator reprezentujący pewien poziom, nie zarzyga schodów, nie wysika się na klatce, ustali grafik z sąsiadami ws. sprzątania jej, a jeśli będzie potrzeba dogada się z właścicielem kamienicy w sprawie koniecznych remontów. A że Kazimierz jest perełką Krakowa myślę, ze trzeba cały czas dążyć do rozwoju. Niemniej jednak wolę Eszewerię od centrum hotelowego. Pozdrawiam!

 4. Inicjatywa lokatorska pisze:

  Czesc! Pozdro z Wroclawia, gdzie wraz z dziewczyna i 2ka dzieci mieszkamy w czynszowym mieszkaniu, niemal w samym „sercu” miasta. Oboje jestesmy „wyksztalceni” i „zaangazowani” ale wierz mi sprawy nie sa takie czarno-biale jak Ci sie wydaje. Mamy sasiadow na naszym pietrze, regularnych meneli (denat i borygo na biezaco) ale to nie oni leja na klatce, a jak ich pies naleje, to sprzataja. Najczesciej sa to okoliczne pijaczki, jednak od czasu zalozenia domofonu sytuacja sie drastycznie poprawila.
  Brak zaangazowania, remonty? O remontach zapomnij i niestety wloz swoje wyobazenia o zarzadcy dbajacym o stan techniczny, miedzy bajki. Od 10 lat nic nie jest robione na klatce, dach przecieka – po wielu pismach i petycjach, jedyne tlumaczenie to brak funduszy. Ostatnio miasto „zapycha” nas tlumaczeniem, ze „euro 2012” wymaga innych inwestycji.
  Realista – zanim tu zamieszkalem 5 lat temu (moja dziewczyna zyje to od 35ciu lat) mialem podobna opinie co Ty, ale teraz wiem, ze jest inaczej. Inni lokatorzy po prostu popadli w marazm i odretwienie – potrzeba raczej „swiezej krwi” i wyobrazni, a nie „kapitalistycznych wyzyskiwaczy”. U nas sprawy dodatkowo komplikuje fakt, ze co najmniej polowa lokatorw chce wykupic mieszkania na wlasnosc i zalozyc wspolnote, ale gmina nie chce sie na to zgodzic, przez co ludzie maja wszystko jeszcze bardziej w dupie.
  Tak sie sprawy maja z mojego punktu widzenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s