Najstarszy antykwariat w Polsce zagrożony eksmisją

Istniejący niemal nieprzerwanie od 140. lat antykwariat „S.A. Krzyżanowski” przy ul. Św. Tomasza 26 może wkrótce przestać istnieć. Przetrwał zabory, nazistowska okupację, okres PRLu – może nie przetrwać polityki włodarzy miasta Krakowa.

(TUTAJ więcej o historii tego miejsca) 

Małe pomieszczenie a w środku starsze małżeństwo wśród 40 tysięcy woluminów starych ksiażek, pocztówek, albumów i – to państwo Henryk i Helena Druć. Antykwariat prowadzą nieprzerwanie od 1970 roku. – Niestety władze miasta podniosły nam czynsz o 100% – skarży się pani Helena. – Poziom czytelnictwa w Polsce dramatycznie spada, przy tej stawce czynszu nie jesteśmy w stanie utrzymać antykwariatu – kontynuuje.

Antykwariat jest szczególnie często odwiedzany przez studentów/ki pobliskiej Akademii Muzycznej ponieważ posiada on największy zbiór nut w Krakowie. W jego obronie wystąpił również rektor tej uczelni.

Mimo, że Rada Miasta stosuje niższe stawki czynszów dla niektórych zawodów (jak np. szewc) to antykwariaty są wyłączone z rozporządzenia. Niejednego „inwestora” kusi lokal w centrum miasta – można przecież zrobić tam kolejny hotel dla pijanych turystów czy knajpę której goście zostaną „wyselekcjonowani” przez ochroniarzy. Decyzja o podwyżce czynszu o 100% dla najstarszego antykwariatu w Polsce władze miasta pokazują że po drodze im z wielkim kapitałem. Z mieszkańcami ich drogi się rozchodzą. Właśnie takie miejsca jak antykwariat „S.A. Krzyżanowski” tworzą niepowtarzalny klimat tego miasta – kolejne przeszkolone hotele czy restauracje (w których zwykli mieszkańcy miasta i tak nie jadają – są zwyczajnie za drogie) co najmniej oszpecają Kraków.

Zaprotestujmy razem przeciwko eksmisji antykwariatu! Spotykamy się w najbliższy czwartek o godz. 17.00 przy ul. Św. Tomasza 26!
Nie oddamy miasta w ręce polityków!

Reklamy

2 myśli w temacie “Najstarszy antykwariat w Polsce zagrożony eksmisją

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s