Nadchodzi kolejna fala podwyżek

Władze Krakowa planują podnieść ceny biletów MPK, stawki czynszów w mieszkaniach komunalnych, podatek od nieruchomości,  czy czesne w żłobkach. Urzędnicy przekonują, iż zmusza ich do tego trudna sytuacji ekonomiczna. Równocześnie jednak prezydent Majchrowski przyznaje 10 mln złotych na premię dla swoich podwładnych, MPK kupuje 100 nowiutkich autobusów, a wojewoda Kracik buduje w swoim urzędzie fontannę za 200 tyś. złotych.

Zgodnie z projektem prezydenta Majchrowskiego ceny biletów MPK mają zwiększyć się do 2,8 zł,  a biletów okresowych o 6 %. Czesne w żłobkach ma wzrosnąć z 180 do 300 zł. O ile podrożeją czynsze w lokalach komunalnych jeszcze nie wiadomo. Planowany jest także wzrost opłat w strefie parkowania. Jak uzasadniają władze podwyżki przewidziano ze względu na konieczność spłacenia zadłużenia miasta. Prezydent oraz radni szukają oszczędności w kieszeniach zwykłych ludzi, ze swoich przywilejów lub niekoniecznie potrzebnych wydatków oczywiście nie mają zamiaru rezygnować.

Najboleśniej podwyżki odczują oczywiście najubożsi: lokatorzy, studenci czy bezrobotni. Władze idą jednak w zaparte – Dla mieszkańca te podwyżki byłaby praktycznie niezauważalne – mówi na łamach Dziennika Polskiego Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Majchrowskiego. Podobne zapewnienia składał rząd Tuska gdy podnosił podatek VAT. W efekcie ceny podstawowych towarów i usług według szacunków GUS-u w styczniu wzrosły średnio o 3,8%.

O podwyżkach w Krakowie ostatecznie mają zadecydować radni. Mimo pojedynczych głosów sprzeciwu z ich strony na całkowite zablokowanie projektu ciężko liczyć. Wszak wybory były nie tak dawno i nie trzeba jeszcze zabiegać o nasze głosy.


Władze jednocześnie podnoszą podatki, opłaty oraz redukują świadczenia socjalne. Stało się tak m.in z budownictwem komunalnym którego w Krakowie praktycznie nie ma czy wprowadzeniem opłat za drugi kierunek studiów. Najbardziej bulwersujący jest jednak fakt, iż zaciskanie pasa nie dotyczy samych władz, których pensie i przywileje nie są ograniczane

Reklamy

3 myśli w temacie “Nadchodzi kolejna fala podwyżek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s