[8, 9 i 10 grudnia] Kupuj odpowiedzialnie zabawki przed świętami!

Co może zrobić rodzic mając świadomość, że kupowane przez niego zabawki są produkowane z warunkach łamania praw człowieka i praw pracowniczych? Organizatorzy kampanii „Kupuj odpowiedzialnie zabawki” dają konsumentom możliwość wpływu na duże markowe firmy. Chińska aktywistka będzie zachęcać do poparcia petycji w Krakowie i w Warszawie.

Pracownicy w chińskich fabrykach zabawek pracują po 16 godzin dziennie, czasami mając tylko jeden wolny dzień w miesiącu. Obrońcy praw człowieka winią duże firmy markowe, które przymykają oczy na postępowanie kierownictwa zakładów. Polska Zielona Sieć wraz z innymi europejskimi organizacjami zbierają podpisy pod petycją skierowaną do przedstawicieli przemysłu zabawkarskiego. – Od prawie dwóch lat prowadzimy ciągły dialog z takimi firmami jak Disney czy Mattel, a także z założoną przez nie Międzynarodową Radą Przemysłu Zabawkarskiego. Ich przedstawiciele obarczają winą konsumentów, którzy rzekomo nie dbają o nic poza niską ceną. Wiemy, że jest inaczej i chcemy to udowodnić. – Mówi Justyna Szambelan z Polskiej Zielonej Sieci.

Do wspierania działań kampanii będzie zachęcać Debby Chan, która zajmuje się śledzeniem przypadków łamania praw człowieka i praw pracowniczych w Chinach. Na co dzień mieszka w Hongkongu i pracuje w organizacji SACOM (Students and Scholars Against Corporate Misbehaviour). Zanim dołączyła do zespołu SACOM brała udział w ulicznych akcjach tej organizacji jako aktywistka. Przez ostatnie 5 lat przeprowadziła wiele wywiadów w pracownicami fabryk i odkryła przy tym liczne przypadki łamania ich praw.

Spotkania z Debby Chan połączone z pokazem filmu „Warsztat Świętego Mikołaja” odbędą się:

8 grudnia w Krakowie, klub Pauza, ul. Floriańska 18/3 II p., godz. 20.00

9 grudnia w Krakowie, Cafe Gazeta, ul. Bracka 14, godz. 14.00 (przewidziana specjalna atrakcja dla dzieci, które będą mogły wypchać gałgankami, ozdobić i zabrać do domu misia przytulankę!)

10 grudnia w Warszawie, Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63, godz. 18.00 (udział wezmą Maria Kruczkowska i Adam Leszczyński, dziennikarze Gazety Wyborczej)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s