Kupuj świadomie, idź na spracer!

Przed bożonarodzeniowe tygodnie to czas szalonej konsumpcji. W tym okresie należy pamiętać, że za zabawkami, modnymi ubraniami czy elektronicznymi gadżetami kryje się niewolnicza praca dzieci, łamanie praw pracowniczych oraz niszczenie środowiska. Każde zakupy są więc obciążone wielką odpowiedzialnością. By zwrócić na to uwagę w Krakowie 5 grudnia odbędzie się „Dzień bez kupowania”.

Akcja ma się rozpocząć o godzinie 14.00 przed Galerią Krakowska na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego. W planie poczęstunek „Jedzenie zamiast kupowania”, porady jak własnoręcznie wykonać bożonarodzeniowe prezenty, informacje o firmach łamiących prawa człowieka, niszczących środowisko i o tym jak stać się świadomym konsumentem, występ SambyKA i wiele innych atrakcji.

Święto to ustanowiono w USA jako wyraz sprzeciwu wobec konsumpcjonizmu. W Polsce mimo, iż dla wielu osób dni przed wypłatą są co miesiąc dniami bez kupowania, coraz bardziej przejmowany jest zachodni styl życia. Dla coraz większej części naszego społeczeństwa kupowanie i posiadanie stanowi jedne z najważniejszych elementów funkcjonowania. Konsumpcjonizm pociąga za sobą wiele negatywnych skutków. Korporacje w imię najwyższej wartości jaką jest zysk gotowe są do łamania praw pracowniczych, wykorzystywania dzieci czy wręcz zabijania niepokornych. Działania takie głównie w ubogich krajach prowadzą tak znane i cenione marki jak Coca-cola, Simens, H&M,  Nestle, Nike, Adidas, Shell i wiele innych. Z drugiej strony wysoka cena firmowych produktów przeważnie nie przekłada się na ich jakość. Większość ceny stanowią koszty związane z marketingiem, reklamą, kreowaniem marki. Jak pokazują obrońcy praw pracowniczych, gdyby zwiększyć dwukrotnie pensje chińskich pracowników, miałoby to niewielki wpływ na ostateczną cenę produktów (kilkadziesiąt groszy różnicy). Innym aspektem działań korporacji jest niszczenie środowiska naturalnego m.in. poprzez produkcję gór toksycznych elktro-śmieci. Jeden z liderów branży firma Nokia przyznaje, że dokonuje recyclingu jedynie 2% swoich zużytych produktów!

My jako konsumenci dokonując zakupów bierzemy więc odpowiedzialność za los ludzi w krajach trzeciego świata, za zalewające naszą planetę góry śmieci, za zanieczyszczenie środowiska. Alternatywą jest świadoma konsumpcja; jeśli to możliwe zwracanie uwagi nie tylko na cenę ale i na kraj pochodzenia produktu na to jak został wyprodukowany, w co jest opakowany.

szersze info o świadomej konsumpcji na:

http://www.ekonsument.org
http://www.efte.org
http://www.topten.info.pl
http://www.zielonemigdaly.pl

http://www.sklep.sprawiedliwyhandel.pl
http://www.zieloneznaki.pl
http://www.recykling.pl
http://www.ekozywnosc.pl

Reklamy

2 myśli w temacie “Kupuj świadomie, idź na spracer!

  1. raj pisze:

    Urządzam ostatnio mieszkanie, w związku z czym *rzeczywiście potrzebuję* dużo rzeczy kupić i sporo chodze po sklepach. I w związku z tym taka refleksja: coraz mniej jest w mieście sklepów, w których można faktycznie kupić *normalne, potrzebne rzeczy*. W miejscach, gdzie kiedyś takie sklepy były, pojawiają sie banki, salony operatorów komórkowych, sklepy z luksusowymi do niczego niepotrzebnymi, za to bardzo drogimi towarami, bądź lokale stoją puste, jak w przypadku byłego Domu Towarowego Krakus przy Wiślnej.
    Paradoksalnie, jednymi z niewielu sklepów z normalnym asortymentem pozostały właśnie supermarkety. Nie mówię o centrach handlowych typu Galeria Krakowska, bo to są faktycznie jakieś świątynie szalonej, rozbuchanej konsumpcji, ale np. wiele elementarnych artykułów gospodarstwa domowego można kupić tylko np. w takim Tesco czy Carrefourze – sklepy z takimi towarami, które kiedyś były co parę ulic, poznikały z miasta…

  2. pitrus pisze:

    Niestety trudno nie przyznać Ci racji. Proces poprzez, który z naszych ulic znikają małe branżowe sklepiki determinują same supermarkety. Drobny handlowiec nie ma wielkich szans z korporacją którą stać na stosowanie cen dumpingowych, marketingowe akcje i sztab piarowców… To o czym piszesz wiąże się też w niektórych dzielnicach z procesem gentryfikacji.
    Nasza rola jako świadomych konsumentów powinna polegać na tym by wspierać lokalnych, małych przedsiębiorców poprzez wybieranie ich sklepów, oczywiście o ile takowe jeszcze istnieją, a jestem przekonany iż mimo tego że jest ich coraz mniej to jednak istnieją:) Czasem trzeba trochę poszukać. No i zakupy w takim miejscu są o wiele przyjemniejsze niż w skrajnie zdehumanizowanym markecie np w OBI gdzie roboty obsługują klientów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s