Dość milczenia w sprawie rosyjskich aktywistów i dziennikarzy!

Wczoraj wieczorem przeszła przez Kraków demonstracja solidarnościowa z rosyjskimi aktywistami i dziennikarzami represjonowanymi z powodu obrony lasu chimkowskiego. O sprawie pisaliśmy już kilkukrotnie: 1, 2

Około godziny 18 pod pomnikiem Adama Mickiewicza zgromadziło się kilkadziesiąt osób. Powiewały anarchistyczne flagi, na transparentach widniały hasła z żądaniami uwolnienia Aleksieja Gaskarowa i Maksima Sołopowa czy domagające się przestrzegania praw człowieka i wolności słowa w Rosji. Od samego początku bojowymi rytmami protest wspierała SambaKa. Po kilku przemówieniach i rozdaniu niemal wszystkich z ponad tysiąca przygotowanych ulotek ruszyliśmy pod konsulat Federacji Rosyjskiej.

Przemarsz zwracał uwagę przechodniów, głównie dzięki cały czas przygrywającej sambie. Nie zabrakło też okrzyków takich jak „Solidarności naszą bronią” „Uwolnić aktywistów” czy „Dość represji za poglądy”. Pod konsulatem odbyły się przemowy w języku polskim i rosyjskim. Po raz kolejny zwrócono uwagę na sytuację aktywistów, dziennikarzy i obrońców praw człowieka w Rosji. Przypomniano też o roli tzw. demokratycznej europy, która w imię interesów geopolitycznych przymyka oczy na działania Rosyjskich władz. Podkreślono też potrzebę prawdziwej społecznej przemiany, która tak w Rosji jaki i na całym świecie doprowadzi do sytuacji w której wolność, równość i demokracja nie będą już tylko pustymi słowami.

W akcji, który zorganizowała krakowska Federacja Anarchistyczna udział wzięły, oprócz wspomnianej już SambKa, m.in. osoby ze śląskich grup anarchistycznych. Protestem nie zainteresowały się natomiast korporacyjne media. Jak widać ich dziennikarze nie przejmują się zastraszaniem, atakowaniem i mordowaniem swoich kolegów ze wschodu.

Reklamy

2 myśli w temacie “Dość milczenia w sprawie rosyjskich aktywistów i dziennikarzy!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s