Demonstracja solidarnościowa z obrońcami „rosyjskiej Rospudy”

28 lipca demonstracje w mieście Chimki

14 listopada odbędzie się w Krakowie demonstracja solidarnościowa z represjonowanymi obrońcami „rosyjskiej Rospudy” czyli lasu chimkowskiego pod Moskwą. Miała tam powstać pierwsza płatna autostrada w Rosji, przecinając niezwykle wartościowe przyrodniczo tereny.

W czerwcu i sierpniu bieżącego roku w obronie lasu chmikowskiego, prowadzone były akcje protestacyjne, ekologów, anarchistów i mieszkańców. Po stronie aktywistów opowiedzieli się też niektórzy dziennikarze. Jak na razie inwestycje udało się zablokować. Jednak niezadowoleni takim obrotem sprawy oligarchowie, przy poparciu i współudziale władz zaczęli kampanie zastraszania oponentów… Pobicia, aresztowania a nawet morderstwa to chleb powszedni rosyjskich aktywistów i niezależnych dziennikarzy…

Po jednym z protestów aresztowano dwójkę aktywistów Maksima Sołopowa i Alekseja Gaskarowa. Przebywali oni w areszcie, będąc torturowanymi prawie 3 miesiące i mimo, że zostali w ostatnim tygodniu zwolnieni to ciążą na nich poważne zarzuty. Mają dozór policyjny i do wyroku nie mogą opuszczać kraju (grozi im nawet 7 lat więzienia). Dodatkowo władze przygotowały akty oskarżenia dla innych aktywistów biorących udział w obronie lasu.

Szczególnie brutalne represje za sprzeciw wobec decyzji władz spotkały też dziennikarzy. Doszło do ciężkich pobić Olega Kaszyna z „Kommiersanta”, Michaiła Bekietowa z „Chimkińskiej prawdy” czy Anatolija Adamczuka z „Żukowskijech Wiesti”… Wyjaśnianiem tych spraw, jak i wielu podobnych, nie jest na rękę władz.

Nasi przyjaciele ze wschodu poprosili o akcje solidarnościowe w dniach 12-15 listopada. Dlatego 14.11 w niedziele odbędzie się w Krakowie demonstracja poparcia dla represjonowanych aktywistów z Rosji. Startujemy o godzinie 18 na Rynku Głównym. Do udziału zapraszamy wszystkie osoby i grupy, którym bliska jest ochrona przyrody i walka o przestrzeganie prawa człowieka. Podobne demonstracje mają się odbyć w wielu miastach na całym świecie.

Khimki Battle – strona kampanii na rzecz uwolnienia aktywistów.

Osoby z innych miast zainteresowane przybyciem na demo i potrzebujące w związku z tym noclegu prosimy o kontakt mailowy na fa_krakow@wp.pl

Reklamy

3 myśli w temacie “Demonstracja solidarnościowa z obrońcami „rosyjskiej Rospudy”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s