Ćwiczenia antygenryfikacyjne

Serdecznie zapraszamy na spotkanie dotyczące obserwacji procesów gentryfikacji w architektonicznej i społecznej rzeczywistości Krakowa. Odbędzie się ono 26 października, o godzinie 18.00 w Domu Kultury Podgórze.

Procesy gentryfikacji decydowane są i przeprowadzane obok nas, nie zawsze jednak właściwie je rozumiemy. Z pozoru ładnie odnowione kamienice, spektakularne inwestycje często kryją intencję władzy dokonania społecznej segregacji mieszkańców miasta. Do jego poddanej liftingowi twarzy nie zawsze pasują dotychczasowi użytkownicy. W odnowionych kamienicach i hotelach zastępują ich dobrze sytuowani i ubrani biznesmeni oraz zagraniczni turyści. Miasto zamienia się w turystyczny skansen. Jak dostrzec w porę drugą twarz rewitalizacji? Jak przeciwstawić się tym procesom?

Spotkanie obok teoretycznej i historycznej analizy pojęcia, zawierać będzie również ćwiczenie z czytania aktualnie realizowanych i przeznaczonych do realizacji planów rewitalizacji. Podejmiemy próbę wyznaczania strategii przeciwstawienia się tym procesom, która sformułowana zostanie nie tylko ze względu na interes aktualnych użytkowników, ale również z potrzeby zachowania historycznej autentyczności i społecznej różnorodności miasta.

26 października (wtorek)
godzina 18.00
Domu Kultury Podgórze, ulica Krasickiego 18
Spotkanie poprowadzi Dorota Jędruch

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Ćwiczenia antygenryfikacyjne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s