Ćwiczenia antygenryfikacyjne

Serdecznie zapraszamy na spotkanie dotyczące obserwacji procesów gentryfikacji w architektonicznej i społecznej rzeczywistości Krakowa. Odbędzie się ono 26 października, o godzinie 18.00 w Domu Kultury Podgórze.

Procesy gentryfikacji decydowane są i przeprowadzane obok nas, nie zawsze jednak właściwie je rozumiemy. Z pozoru ładnie odnowione kamienice, spektakularne inwestycje często kryją intencję władzy dokonania społecznej segregacji mieszkańców miasta. Do jego poddanej liftingowi twarzy nie zawsze pasują dotychczasowi użytkownicy. W odnowionych kamienicach i hotelach zastępują ich dobrze sytuowani i ubrani biznesmeni oraz zagraniczni turyści. Miasto zamienia się w turystyczny skansen. Jak dostrzec w porę drugą twarz rewitalizacji? Jak przeciwstawić się tym procesom?

Spotkanie obok teoretycznej i historycznej analizy pojęcia, zawierać będzie również ćwiczenie z czytania aktualnie realizowanych i przeznaczonych do realizacji planów rewitalizacji. Podejmiemy próbę wyznaczania strategii przeciwstawienia się tym procesom, która sformułowana zostanie nie tylko ze względu na interes aktualnych użytkowników, ale również z potrzeby zachowania historycznej autentyczności i społecznej różnorodności miasta.

26 października (wtorek)
godzina 18.00
Domu Kultury Podgórze, ulica Krasickiego 18
Spotkanie poprowadzi Dorota Jędruch

Reklamy

One thought on “Ćwiczenia antygenryfikacyjne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s