Dzień bez samochodu czyli jak władze „dbają” o rowerzystów

Koszulki, kolorowe smycze, zamknięta dla ruchu ulica Szeroka i przejazd rowerowy z urzędnikami miejskim. Z takim rozmachem władze Krakowa uczciły przypadający dziś Europejski Dzień Bez Samochodu. Czy jednak jest co świętować w mieście, w którym od lat o interesach rowerzystów i pieszych myśli się w ostatniej kolejności?

Dzień bez samochodu kończy Europejski Tydzień Mobilności. W jego ramach władze miasta przygotowały szereg „atrakcji”. Jedną z najważniejszych miał być przejazd rowerowy z przedstawicielami Magistratu. Pojawiło się na nim raptem kilkunastu rowerzystów i urzędników. Część spośród tych pierwszych, nie zamierzała jednak brać udziału w przejażdżce. Przybyła tylko po to, by skorzystać z szansy zwrócenia uwagi na problemy rowerzystów i totalną ignorancję władzy, która przypomina sobie o obywatelach jedynie przed wyborami. Rozdawano też ulotki z tekstem na temat propozycji wprowadzenia darmowego transportu. Udało się więc nieco zaburzyć sielankowy nastrój „święta cyklistów”. Miejscy urzędnicy nie zrazili się jednak głosami krytyki, wsiedli na rowery z… wypożyczalni i ruszyli w miasto.

W związku z tygodniem mobilności władze dumnie informowały też o uroczystym otwarciu tzw. „kontra-pasów” (czyli ścieżek rowerowych poprowadzonych pod prąd dróg jednokierunkowych). Ich powstanie to nie pomysł władz, a oddolna inicjatywa krakowskiego środowiska rowerowego, które zabiegało o nie od dawna. Niestety miejscy urzędnicy po raz kolejny pokazali, że nawet najlepszy pomysł potrafią zepsuć. Z proponowanych kilkudziesięciu kontra-pasów udało się zrealizować tylko 9, a część z nich powstała w miejscach, w których nie są konieczne.

Nie ma więc co liczyć, że władze same zrobią coś pożytecznego. Zapraszamy więc na kolejne rowerowe Masy Krytyczne, w każdy ostatni piątek miesiąca o 18 pod Adasiem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s