Cztery pytania do Krakowian… będzie referendum?

Obywatelski Komitet Inicjatywa „Nic o nas bez nas” chce, aby przy okazji wyborów samorządowych w Krakowie dać głosującym szansę wypowiedzenia się na tematy dotyczące miasta. Miało by się to odbyć poprzez referendum, w formie odpowiedzi na 4 pytań.

Przed każdymi wyborami samorządowymi politycy prześcigają się w składaniu obietnic na temat zwiększania możliwości współdecydowania przez obywateli. Czasem zdarzy się im nawet mówić o partycypacji czy demokracji uczestniczącej. Pomysłodawcy referendum chcą to zweryfikować, proponując danie szansy realnego wypowiedzenia się mieszkańcom Krakowa. – Chcemy ich zainteresować jakością przestrzeni publicznej – tłumaczy Andrzej Madej przewodniczący inicjatywy. – Zależy nam na zachęceniu ludzi do jej formowania. Chcemy, aby poczuli się oni współodpowiedzialni za to, co dzieje się w ich mieście – tłumaczy.

Krytykowaniem pomysłu zajęły się już lokalne media. Skupiły one swoją uwagę na niejednoznaczności zaproponowanych pytań, pomijając kwestię potrzeby współdecydowania o Krakowie przez mieszkańców. Same pytania budzą jednak wątpliwości:
1. Czy jesteś za oparciem rozwoju miasta na misji „Kraków stolica polskiej pamięci i tożsamości”?
2. Czy jesteś za znaczącym wzrostem kompetencji rad i zarządów dzielnic w zakresie zagospodarowania przestrzenią, rozdziału środków i wykonywania zadań budżetowych?
3. Czy jesteś za zakazem wprowadzania inwestycji niezwiązanych bezpośrednio z ochroną zieleni na terenach określonych jako zieleń publiczna, zieleń leśna i system zieleni i parków rzecznych w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Krakowa?
4. Czy jesteś za zachowaniem niezabudowanej zieleni na Zakrzówku w granicach istniejącego parku krajobrazowego i stworzenia na tym obszarze parku miejskiego?

– Referendum nie może być dzieleniem włosa na czworo. Najlepiej stosować je w sytuacjach wyraźnej alternatywy – mówi w gazecie dr Jarosław Flis, politolog z UJ. Pomysłodawcy zdecydowanie odpierają zarzuty tłumacząc, iż pytania są adresowane do ludzi zorientowanych w miejskich sprawach.

Jednak czy potrzebę partycypacji społeczeństwa w decydowaniu o Krakowie da się zrealizować przez udzielenie odpowiedzi na 4 pytania raz na 4 lata?


Obywatelski Komitet Inicjatywy Referendalnej „Nic o nas bez nas” stworzyło kilkudziesięciu krakowian (naukowców i działaczy społecznych m.in. prof. Andrzej Zoll, dr Zbigniew Beiersdorf, dr Monika Bogdanowska, prof. Andrzej Chwalba, prof. Zbigniew Nęcki). Bezpośrednim impulsem było wycofanie się rady miasta z objęcia Zakrzówka ochroną prawną. Projekt referendum przekazano siedmiu radnym z różnych opcji politycznych – to oni przygotowali uchwałę, która najwcześniej w przyszłym tygodniu trafi pod obrady Rady Miasta Krakowa. Zakłada ona, że referendum odbędzie się wraz z wyborami samorządowymi.

2 myśli w temacie “Cztery pytania do Krakowian… będzie referendum?

  1. matrix pisze:

    Inicjatywa cenna chodź faktycznie pierwsze pytanie jest zupełnie niezrozumiałe… A, że Gazeta Wyborcza napisała taki a nie inny tekst, cóż to chyba nikogo nie dziwi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s