Ograniczenia wolności za kopnięcie znicza!

Krakowski sąd skazał na 8 miesięcy ograniczenia wolności 22-letnią Aleksandrę W. Oskarżono ją o znieważenie miejsca, w którym na Rynku Głównym oddawano cześć zmarłemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i jego żonie. Dziewczyna wraz z koleżanką kopnęły znicze i wieniec…

Według prokuratury kobiety nad ranem kopnęły znicze i wieńce złożone na Rynku. Wcześniej, „mimo żałoby, piły alkohol”. Jak wytłumaczyła jedna z nich, kopnęła w znicze, ponieważ na ich widok ogarnęła ją złość. – Musiałam się rozładować – stwierdziła Halina S., która dobrowolnie poddała się karze. Jej koleżanka zaprzeczyła, by kopała wieniec. To ją sąd skazał na 8 miesięcy ograniczenia wolności, w formie świadczenia prac społecznych 30 godzin miesięcznie. Ponadto oddał ją pod dozór kuratora.

Podstawą wyroku było uznanie przez sąd, że Rynek Główny był objęty ochroną prawną jako miejsce pamięci. Jednak taki status dotyczy zgodnie z prawem „miejsc publicznie urządzonych”. Można mieć wątpliwości czy kawałek chodnika, na którym ktoś przypadkowy postawił znicz pełni taką rolę.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s